A Lausanne-i Egyetemi Kórház kutatócsoportja 3400 főt vont be legújabb tanulmányába . A szakemberek 5 évig követték nyomon a 35 és 75 év közötti alanyok egészségi állapotát. Arra voltak kíváncsiak, milyen összefüggés lehet a délutáni szundítások gyakorisága, az egyes sziesztázások időtartama, valamint a szívroham és stroke kockázata között.
Hatékony védelem a szívnek
Összesen 155 szívroham vagy stroke következett be a kutatás öt éve alatt. A tudósok azt állapították meg, hogy a délutáni szunyókálás hatékony védelmet nyújthat ezek ellen. Heti 1-2 szieszta felére csökkentette a stroke és a szívroham rizikóját azokkal az alanyokkal összehasonlítva, akik egyáltalán nem pihentek délutánonként. Heti kettőnél több délutáni szunyókálásnak viszont nem volt számottevő hatása a szív egészségére nézve a kutatók szerint.
A fenti összefüggés az után is fennállt, hogy figyelembe vettek olyan lehetséges befolyásoló tényezőket is, mint például az életkor, az éjszakai alvás időtartama, valamint más kardiovaszkuláris betegségek kockázata (például magas vérnyomás vagy koleszterinszint). "És akkor sem tapasztaltunk változást, amikor figyelembe vettük a túlzott nappali fáradtságot, a depressziót vagy azt, hogy valaki rendszeresen legalább 6 órát tud aludni éjszakánként" - ismertette a tanulmány egyik szerzője, Dr. Nadine Hausler.
Elmondása szerint csak a 65 év felettiek és a súlyos alvási apnoéban szenvedők voltak nagyobb mértékben kitéve a stroke és a szívroham veszélyének még akkor is, ha rendszeresen pihentek délutánonként.