Így kezelhető a metabolikus szindróma

Az elhízás igen gyakran nem önálló problémaként jelentkezik, idővel rendszerint utat nyit egyéb társbetegségek előtt is. Az így kialakuló spirálból, az úgynevezett metabolikus szindrómából igen nehéz kiszállni.

Milyen tényezők játszhatnak szerepet az elhízás kialakulásában a helytelen táplálkozáson és a mozgáshiányon túl? Részletek itt.

A szakemberek szerint az elhízás, a magas vérnyomás , a magas vérzsírszint és a cukorbetegség olyan gyakran fordul elő együtt, hogy akár "négyes fogatként" is lehetne aposztrofálni a jelenséget. A tünetegyüttest metabolikus szindrómának nevezik, amelynek többnyire feltűnő külső jegyei is vannak. A veszélyeztetett típusba tartozók főleg törzsre, hasra híznak: esetükben alma típusú elhízásról beszélünk, amit a laikusok gyakran csak sörhasként emlegetnek.

A túlsúly mértéke azonban nem mindig egyenesen arányos az anyagcserezavarok súlyosságával. Sokszor egészen kisfokú túlsúly is kifejezett anyagcsere-változással jár együtt. A hasi predominanciájú súlynövekedés, illetve a vele együtt megjelenő magas vérnyomás, magas vérzsírszint és cukorbetegség legsúlyosabb szövődményei pedig a szívinfarktus és a stroke . Ugyanakkor sokszor állhatnak rejtetten érszűkület vagy korai potenciazavar megjelenése mögött is.

A hasi elhízás súlyos anyagcserezavarok kialakulását segítheti elő
A hasi elhízás súlyos anyagcserezavarok kialakulását segítheti elő

Hogyan alakul ki az ördögi kör?

A magas vérnyomást súlyosbítja, hogy a zsírszövet növekedése miatt a szív csak a növekvő ellenállást leküzdve tudja a testen átpumpálni a vért, sőt, a túlsúly az idegrendszer aktiválásán keresztül is gyorsíthatja a szívműködést. Ráadásul az alma típusú elhízással küzdőknél a hastájékon elhelyezkedő speciális zsírszövet megváltozott anyagcseréje miatt inzulinrezisztencia alakulhat ki. Ha pedig a sejtek inzulinérzékelése csökken, azt a szervezet inzulinhiányként éli meg, emiatt - a hiányt, illetve az emelkedő vércukorszintet ellensúlyozandó - még több inzulint termel.

A nagyobb hasi körmérettel rendelkezők többségénél kimutatható a magas inzulinszint, ami a magas vérnyomású betegek több mint felénél is jelen van. Az ördögi kör tehát itt is tetten érhető, hiszen a magas inzulinszint egyik mellékhatása, hogy fokozza a vesékben a nátrium-visszatartást, ezáltal megemelve a folyadék mennyiségét az érpályákban, ami tovább súlyosbítja a magas vérnyomást. A védő HDL-koleszterinszint csökkenése és az ártó LDL-koleszterinszint emelkedése miatt kialakuló érelmeszesedés az érrendszer rugalmasságát csökkenti, ami a magasvérnyomás-betegség további romlását eredményezi. Mindezek közösen, egyéb biokémiai kölcsönhatásokkal együtt érelmeszesedéshez, szívinfarktushoz, agyi érelzáródáshoz vezethetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A folyamatok tehát összefüggnek és szerteágaznak, ezért valahol mindenképpen közbe kell lépni, hogy elkerülhetőek legyenek a súlyos következmények. A metabolikus szindróma azért is jelent kiemelt veszélyt, mert egyes elemei nem pusztán megemelik, hanem mintegy megháromszorozzák a szív- és érrendszeri katasztrófák esélyét. Akinél a tünetegyüttes valamennyi tagja jelentkezett már, annál 14-15-ször nagyobb eséllyel lépnek fel az egyre súlyosabb szövődmények.

A legfontosabb kezelési módok

A metabolikus szindróma minden elemét lehetőségünkben áll befolyásolni táplálkozással, mozgással, illetve ha szükséges, átmeneti vagy tartós gyógyszeres kezeléssel. A komplex életmódterápia a gyógyszerszükségletet fokozatosan csökkentheti, sőt, idejében elkezdve a beteg gyógyszermentessé is válhat mellette.

"A szívinfarktus, az agyi katasztrófa és más szív-érrendszeri betegségek kockázatát mindenképpen érdemes egy kivizsgálással felmérni, és ha szükséges, csökkenteni is azt. A kardiológiai viziten túl érdemes elvégeztetni egy nagylaborvizsgálatot, egy nyugalmi- és egy terheléses EKG-t, egy szívultrahangot és egy arteriográfiás érállapotfelmérést. Ezekre az eredményekre már szakszerű életmódbeli iránymutatás és szükség esetén orvosi kezelés épülhet" - hangsúlyozta dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.