A hétköznapi szóhasználattal ellentétben aranyere mindenkinek van, hiszen ez a végbélnyálkahártya alatt található érköteget, amolyan párnázatot jelenti, amely a széklettartási képességért felel. Aranyérbetegségről akkor beszélünk, ha ezek az erek megnyúlnak, elvékonyodnak, megduzzadnak, kifordulnak, fájdalmassá válnak vagy vérezni kezdenek. A betegségnek két fajtáját különböztetjük meg attól függően, hogy az aranyeres csomók a végbél záróizmához képest merre helyezkednek el. Általánosságban elmondható, hogy a külső aranyér súlyosabb, ezért nagyobb fájdalmat, gyulladást okoz, míg a belső aranyér még a korai stádiumot jelenti.
Árulkodó tünetek
Az enyhe fokú belső aranyér esetében – bár sokáig nem okoz tüneteket – egy idő után a tágult vénák vérezhetnek, jellegzetesen a székletürítést követően, élénkpiros vércsíkot húzva a székleten, WC-papíron. Ilyenkor segíthet, ha rostdús fogásokat iktatsz az étrendedbe. Ilyen a teljes kiőrlésű gabonából készült pékáru, a sok zöldség és gyümölcs. Viszkető, feszítő érzés és székelés alatti fájdalom, vérzés esetén érdemes kipróbálni a patikákban vény nélkül kapható, gyógynövénytartalmú, helyi alkalmazású szereket, amelyek kúp és kenőcs formájában is elérhetők.
Előrehaladottabb állapotban előfordulhat úgynevezett előesés is, vagyis amikor az aranyeres csomó préselés hatására kifordul a végbélnyíláson kívülre. Amennyiben a panaszok nem enyhülnek vagy gyulladt, váladékozó, tapintható vérző dudor keletkezik a végbélnyíláson kívül, illetve erősödik a fájdalom, a viszketés, elhúzódik a székrekedés, fordulj szakorvoshoz!
Cselekedj időben
Az aranyérbetegség nem csak fájdalmas és kellemetlen probléma: az egészen enyhe tünetek kezelés nélkül olyan panaszokká fajulhatnak, amelyek miatt szinte lehetetlenné válik a normális életvitel. Ráadásul a kialakuló gyulladás, illetve a vérrögök kezeletlen állapotban akár sebészeti beavatkozást is igényelhetnek. Előfordulhat, hogy a csomó felszíne kisebesedik, váladékozni kezd. Minél fájdalmasabb az aranyér, annál nehezebb az érintett területet tisztán tartani. Amikor tehát még nem jár állandó fájdalommal, és a vérzés is csekély mértékű, már akkor érdemes kezelni, mielőtt komolyabb gondot okozna.
Ha kell, ne félj segítséget kérni
A vizsgálat nyilván kellemetlen, de a proktológus, gasztroenterológus előtt nincs mit szégyellni, bátran kérj tőle segítséget! A végbéltükrözés ráadásul gyorsan elvégezhető, és azonnal megbízható eredményt ad. Jó tudni, hogy a 18 cm hosszúságú végbélnek csupán az utolsó 2-3 cm-es szakaszában vannak érzőidegek, így a legtöbb vizsgálat és beavatkozás fájdalommentes. Az aranyér vizsgálatával párhuzamosan életkortól és egyéb panaszoktól függően további vizsgálatokat is szoktak végezni, hogy egyúttal kizárják a vastagbél vagy végbél rosszindulatú daganatát, illetve a vastagbélpolipokat. Az elhanyagolt aranyérbetegség biztos, hogy előbb vagy utóbb műtéti megoldást igényel majd. Elhanyagolt állapotú betegeknél ráadásul az érből folyamatosan szivároghat a vér, ami vérszegénységhez is vezethet.