Veled is előfordult már, hogy egy intim együttlétet követően, vagy a szexuálisan aktívabb életszakaszaidban a felfázás tipikus tüneteit tapasztaltad? Ha a kelleténél jóval gyakoribb „vendég” az életedben a gyakori és sürgető vizelési inger, a pisiléskor jelentkező csípő érzés, a kellemetlen szagú – és esetleg zavaros – vizelet, valamint az alhasi fájdalom, akkor talán nem kell nagyon magyarázni, miért is emlegetik gyakran csak „nászutas betegség” néven a hólyaghurutot.
A problémát azonban egyáltalán nem szabad félvállról venni – főleg most, hogy beköszöntenek az egyre hidegebb éjszakák, ami sokakat még több ágyban töltött időre és összebújásra ösztönöz.
Mi köze az intim együttlétnek a húgyúti fertőzéshez?
Ahogy az RCM Clinics cikkében is olvasható, a testnyílások közelsége miatt a közösülés közbeni „mechanikai igénybevétel” könnyen átjuttatja a bélben és a hüvelyben természetesen előforduló baktériumokat a húgycsőbe. Az ott elszaporodó kórokozók a húgyhólyagba is bejutnak, és rövid időn belül gyulladást, valamint jellegzetes panaszokat idéznek elő.
A szakértők felhívták a figyelmet arra, hogy aki aktív szexuális életet él – illetve gyakrabban vált partnert –, annál nagyobb a hólyaghurut kialakulásának kockázata.
Hólyaghurut esetén tilos a szex?
„Eleve szex után szokott legtöbbször kialakulni ez a betegség, mivel a hüvelyben lévő, lényegében ártalmatlan baktériumok a rövid női húgycsőbe préselődve feljutnak a hólyagba. Ráadásul a gyulladást a szexhez társuló, amúgy fiziológiás alhasi vérbőség is fokozza, akárcsak az alkohol vagy az erős ételek. Így pár napig természetesen tilos a szex” – nyilatkozta lapunknak korábban dr. Tisza Tímea bőr- és nemigyógyász.
A szakértő hozzátette ugyanakkor, hogy a hólyaghurut egy baktériumok által okozott gyulladás, tehát alapvetően nem számít nemi úton terjedő fertőzésnek – a szerelmeskedés csupán a fentebb részletezett okok miatt tudja kiváltani a kellemetlen panaszokat. A néhány napos önmegtartóztatás, a megfelelő intimhigiénia és a jól szellőző, mindig száraz fehérnemű gyakran elég is ahhoz, hogy elmúljon a húgyúti fertőzés – feltéve, hogy komplikációmentes esetről van szó.
Sokat segíthetnek a gyógynövények, így például a vízhajtó hatású csalán vagy a kukoricabajusz, továbbá az antibakteriális hatású medveszőlőlevél is. A gyógynövények alkalmazása mellett a bőséges, napi 2-3 liter folyadék fogyasztása elengedhetetlen. Ha azonban a panaszok néhány nap után sem enyhülnek, vagy akár még fokozódnak is, esetleg láz, derékfájás vagy véres vizelet jelenik meg, mindenképpen keress fel egy szakembert!