Hólyaghurut: így szüntetheted meg a kellemetlen tüneteket

A hólyaghurut egyike a nőket érintő leggyakoribb fertőzéseknek: a nők felénél életük során legalább egyszer, minden harmadik nőnél pedig már huszonnégy éves kora előtt kialakul, de férfiaknál is előfordulhat. Nem mindegy azonban, hogyan reagálsz a tünetekre, megfelelő kezelés nélkül ugyanis komoly szövődményekhez vezethet.

A hólyaghurut vagy cisztitisz a húgyhólyag gyulladását jelenti. A köznyelvben csak felfázásként emlegetett betegség akkor alakul ki, ha a kórokozók – leggyakrabban baktériumok, esetleg gombák, ritkábban vírusok vagy paraziták – a húgycsövön át eljutnak a húgyhólyagba, és ott gyulladást okoznak. A probléma nemtől és kortól függetlenül bárkit érinthet, de a nők körében gyakrabban fordul elő. Ennek fő oka, hogy az ő húgycsövük rövidebb, ráadásul közelebb van a végbélnyíláshoz is, így a baktériumok könnyebben elérhetik a húgyhólyagot.

húgyúti fertőzés, felfázás
A kellemetlen tünetek megszüntethetők. Fotó: Getty Images

„Ne ülj le, mert felfázol!” – mennyire igaz ez a tézis?

Bár a problémát felfázásként emlegetjük, tévhit, hogy a megbetegedést a hideg okozza. Az időjárás annyiban játszhat szerepet, hogy a hidegnek kitett testrészeken beszűkülnek az erek, csökken a vérellátás, ezáltal kevesebb olyan sejt jut el az adott területre, amely az immunvédekezésben fontos szerepet játszik, azaz valamennyivel védtelenebbek leszünk a fertőzésekkel szemben. Vagyis egyáltalán nem a hideg idő tehet a megbetegedésről, sőt: a nyári hónapokban ugyanúgy meg lehet fertőződni.

Innen tudhatod, hogy felfáztál

A hólyagba jutva a kórokozó rendkívül gyorsan szaporodásnak indul a számára ideális körülményeket nyújtó, testmeleg vizeletben, a tünetek ezért hirtelen alakulnak ki. Leggyakoribb tünetként általában a vizeletürítés közben jelentkező csípő, égő érzés, a visszatérő, sürgető vizelési inger, illetve alhasi fájdalom és görcsök jelentkeznek. Emellett a vizelet is kellemetlen szagúvá és zavarossá válhat. Jellegzetes tünet, hogy az ember úgy érzi, nagyon kell pisilnie, és ez a vizelet kiürítésével sem változik.

Nem csak nőket érint

Egyszerű anatómiai oka van annak, hogy a nők körében gyakoribb a hólyaghurut előfordulása. A női gáttájékon a húgycsőnyílás, valamint a saját baktériumflórával rendelkező hüvely és a végbél nyílása egymás közelében van, ráadásul a nők húgycsöve jóval rövidebb, mint a férfiaké, így a húgycsőnyílás környezetében található baktériumok könnyebben feljutnak a húgyhólyagba.

De nem csupán anatómiai oka van annak, hogy a nőket jobban veszélyezteti a felfázás. A húgyutak egészséges működéséhez ugyanis megfelelő ösztrogénszint is szükséges. Változókorban az ösztrogénszint csökkenése miatt a hüvelyflórában jelentősen lecsökken a védelmet biztosító tejsavbaktériumok mennyisége, megváltozik a hüvely enyhén savas pH-ja, ami ugyancsak kedvez a kórokozók szaporodásának. A húgyutakat bélelő hám szintén elvékonyodik, nem lesz olyan rugalmas, a mikrosérülések miatt pedig sokkal fogékonyabbá válik a fertőzésekre. Húgyúti infekció férfiaknál is előfordulhat, általában prosztataproblémák szövődményeként.

Így kezeld!

Az akut, komplikációmentes hólyaghurutot az egészséges szervezet természetes védekezőrendszere is képes legyőzni. Az antibiotikumok mellékhatásai, illetve az esetleges antibiotikumrezisztencia miatt az urológusok és a nőgyógyászok azt javasolják, hogy a komplikációmentes hólyaghurut kezdeti tüneteit próbáld meg először bőséges folyadékfogyasztással (legalább napi 3 liter vízzel vagy gyógyteával) enyhíteni. Fontos, hogy ez idő alatt is ürítsd rendszeresen a hólyagodat, és semmiképp ne tartogasd a vizeletedet! Mindezek mellett pedig alkalmazz vény nélkül kapható fitoterápiás készítményt (például tőzegáfonya, d-mannóz vagy medveszőlőlevélkivonat-tartalmú készítményeket).

Ha a házi praktikák nem enyhítik a tüneteket, és láz, hidegrázás, véres vizelet, hányás, illetve deréktáji fájdalom jelentkezik, mindenképp keresd fel a háziorvosodat vagy egy urológust! Fontos, hogy az orvos által felírt antibiotikumot annyi ideig és olyan dózisban szedd, ahogy javasolta! Még akkor is az előírt ideig kell alkalmaznod, ha időközben elmúlnak a kínzó tünetek, hiszen a szervezetben ilyenkor még többnyire jelen van a kórokozó. Ráadásul, ha nem a megfelelő módon kezelik, a hólyaghurut sokáig elhúzódhat, krónikussá válhat, súlyos esetben pedig felső húgyúti fertőzéshez, akár vesemedence-gyulladáshoz is vezethet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mivel az antibiotikumok nemcsak a kórokozókat pusztítják el, hanem a bél- és a hüvelyflóra jótékony baktériumait is megtizedelik, gondoskodni kell olyan, patikában vény nélkül kapható készítmény alkalmazásáról is, amely helyreállítja a bél és a hüvely megfelelő baktériumflóráját.

Akkor is feltétlenül fordulj urológushoz, ha visszatérő hólyaghurutod van, azaz, ha hat hónapon belül legalább kétszer, vagy egy éven belül háromszor is kiújulnak a jellegzetes tünetek. Ilyenkor mindenképp vizsgáltasd ki magad, hogy megtalálják a visszatérő, gyakori fertőzés okait és megfelelő kezelésben részesülj!

Így előzd meg, hogy kiújuljon:

  1. Ne tartogasd a vizeletedet!
  2. Gondoskodj a rendszeres folyadékpótlásról! Az italod víz, ásványvíz, cukrozatlan gyümölcs- vagy gyógytea legyen! Fogyassz minél kevesebb alkoholt és koffeint!
  3. Az egészséges hüvelyflóra fenntartása érdekében kerüld a szappanok és intimspray-k használatát! A tisztálkodáshoz elegendő a bőséges langyos víz, legfeljebb erre a célra kifejlesztett tejsavas intimmosakodót használj!
  4. Ne vidd túlzásba az intimhigiéniát a mindennapokban, de tegyél meg mindent a személyes higiéniádért, különösen a menstruáció alatt, illetve a szexuális aktusok előtt és után.
  5. Csak orvosi utasításra végezz hüvelyöblítést (irrigálást), ugyanis azzal a védő Lactobacillusokat is kimosod a hüvelyedből.
  6. Ügyelj a helyes WC-használatra: moss kezet előtte és utána is! Idegen helyen a WC-deszkát fertőtlenítsd, de legalább papírral terítsd le, vagy leginkább ne ülj rá! Mindig elölről hátrafelé töröld meg magad!
  7. Ne használj éjszaka tampont, mivel a pangó vér lúgos irányba tolhatja a hüvely pH-ját.
  8. Zuhanyozz le és cseréld szárazra a fürdőruhádat úszás után!
  9. Viselj jól szellőző, pamut alsóneműt!
  10. Hideg felületen ne ücsörögj, és ne járkálj mezítláb!
  11. Tartsd melegen az alhas tájékát, ne engedd, hogy a lábad, derekad kilógjon, különösen télen. Erre éjszaka is figyelj oda: legalább a derekad legyen mindig takaró alatt!
  12. Tartózkodj a menzesz alatti, óvszer nélküli szexuális aktustól, mivel a menstruációs vér és az ondó lúgos kémhatása kedvezőtlenül befolyásolja a hüvely savas pH-ját.
  13. A spermicid gélek vagy a méhen belüli fogamzásgátló eszközök megváltoztathatják a normál hüvelyflórát, így könnyebben tudnak elszaporodni a kórokozó baktériumok. Konzultálj nőgyógyásszal a fogamzásgátlással kapcsolatban!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható. Északkeleten, északon néhol gyenge csapadék előfordulhat. A légmozgás mérséklődik, gyengül. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra