„Időtlen időkig halogattam, nem kellett volna” – 6 tipp, hogyan készülj fel az urológiai vizsgálatra

Senki sem szereti az intimtüneteit kiteregetni, de főleg a férfiak nyílnak meg nehezen, ha kínos problémáikkal orvoshoz kell fordulniuk. Mutatunk néhány tippet, hogy könnyebb legyen megbirkózni a vizsgálattal.

„Így visszagondolva talán már évek óta küszködtem a problémámmal. Két kisgyermekem van, de gyakrabban kellett miattam megállni az autóval, bárhová mentünk is. Ha olyan helyen voltunk, ahol nehezebb megoldani, inkább nem is ittam, hiszen olyankor tényleg ötpercenként mosdót kellett volna keresnem” – idézi fel nekünk István, aki szinte állandósult vizelési ingerrel és merevedési problémákkal is küzdött. Végül a felesége unszolására keresett fel egy urológus szakorvost.

Időtlen időkig halogattam a vizsgálatot, nem kellett volna. Inkább kellemetlen volt, mint fájdalmas. És rájöttem: a beszélgetéstől legalább annyira tartottam, mint magától a vizsgálattól

– avat be az érzéseibe. Végül sokkal kevésbé viselte meg, mint azt előre gondolta: „lélekben nagyon felkészültem, többször is elpróbáltam, mit fogok mondani a vizsgálat előtt és után. Aztán sokkal gyorsabban zajlott az egész, mint vártam, a beszélgetés gyakorlatilag fesztelen volt, a gyógyszer pedig, amit felírtak, máris sokat segített – számol be az eredményekről a középkorú férfi, akinél krónikus prosztatagyulladást diagnosztizáltak, és úton van a gyógyulás felé.

urológus, prosztata, prosztatavizsgálat
Az urológust senki sem szereti felkeresni, de érdemes. Fotó: Getty Images

Orvoshoz menni senki sem szeret, a férfiak pedig különösen sokáig képesek halogatni a segítségkérést. Nehezebben nyílnak meg, nem szívesen beszélnek a problémáikról, főként, ha ezzel kellemetlen tüneteket kell megosztaniuk. Külön nehézség, hogy hiába kényes a téma, mégis őszintének kell lenni az orvossal, hiszen, ha a beteg szépíti, pláne, ha elhallgatja a tüneteit, az félreviheti a diagnózist, a kezelést, így pedig a gyógyulás is tovább várat magára.

A gyógyítás alapvető feltétele tehát, hogy a páciens őszinte legyen, merjen beszélni és kérdezni az állapotáról, és meg tudja osztani aggodalmait, kételyeit az orvosával.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

6 tipp a nyílt kommunikációhoz

  1. A mondandódat először fogalmazd meg valakinek, akit ismersz, akiben megbízol! Minden nehéz helyzetet érdemes ugyanis először egy támogató közegben elpróbálni. Ha nincs kéznél ilyen rokon, társ vagy barát, elpróbálhatod a tükör előtt is, hogy mit fogsz mondani.
  2. Nem te vagy az első, és nem is az utolsó, aki ilyen problémával fordul az orvoshoz. Hidd el, egy szakorvos semmin sem fog meglepődni, tehát nincs az a tünet, amit kínos lenne megosztanod vele.
  3. A kiszolgáltatottságon segít, ha az orvosi vizit előtti napon időt szánsz arra, hogy átgondold, mit szeretnél pontosan tudni, és előre megfogalmazod, összeírod a felmerülő kérdéseket. Nem sok idő jut rád a szakrendelésen, ahhoz mindenesetre biztosan kevés, hogy ott kezdj el gondolkodni azon, mire is szeretnél még választ kapni.
  4. Tájékozódj előre a problémáról, de csak megbízható oldalakról gyűjts információkat! Ha így teszel, könnyebben meg fogod érteni a vizsgálatokat, a diagnózist és a kezelést is.
  5. Lehetőség szerint mindent ossz meg az orvosoddal, ami befolyásolhatja a diagnózist! Például, hogy van-e bármilyen alapbetegséged, szedsz-e rendszeresen valamilyen gyógyszert vagy történt-e mostanában bármilyen nagyobb változás az életedben.
  6. Olyan urológust válassz, akiben meg tudsz bízni! Ez ugyanis alapfeltétele annak, hogy minél több dolgot meg tudj osztani vele, ami a kezelés eredményességéhez nélkülözhetetlen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható. Északkeleten, északon néhol gyenge csapadék előfordulhat. A légmozgás mérséklődik, gyengül. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra