Nem, a hüvelygomba nem nemi betegség

A hüvelygomba kifejezetten gyakori fertőzés, amely szerencsére egyre kevésbé számít tabunak, mégis számos tévhit övezi. Ezek egyike, hogy szexuális úton terjedő betegség, noha soha nem a partnertől kapjuk. Lássuk, mi okozza valójában a hüvelygombát, milyen tünetek jellemzik, és hogyan előzhetjük meg a fertőzés kialakulását.

Nem nemi betegség: de akkor mi?

A hüvelygomba az egyik leggyakoribb hüvelyi fertőzés, egyes becslések szerint a nők háromnegyede életében legalább egyszer találkozik vele. Ma már nem számít tabunak, bár sokan hiszik azt, hogy szexuális úton terjed, így még napjainkban is olyan fogalmak társulhatnak hozzá, mint a felelőtlenség vagy a szégyenérzet. Pedig senkinek nem lenne szabad szégyenkeznie a hüvelygomba miatt, ugyanis a kellemetlen tünetekkel járó kórképet az egészséges hüvelyflóra felborulása okozza.

A hüvelygombát, más néven vaginális candidiázist vagy hüvelyi élesztőgomba-fertőzést általában a Candida nevű gombafajok, azon belül is leggyakrabban a Candida albicans túlszaporodása okozza. A kiváltó okot a női szervezetben kell keresni: a betegség hátterében álló, a Candida törzsbe tartozó gombák ugyanis a hüvelyflóra természetes részét alkotják, fertőzés akkor alakul ki, ha valamilyen okból a gombák megszaporodnak. Az, hogy a Candida gomba jelenléte normál körülmények között nem okoz betegséget, leginkább a tejsavbaktériumoknak köszönhető. Ezek a Lactobacillusok gondoskodnak az enyhén savas kémhatásról, és ezzel a hüvelyflóra egyensúlyáról. Amint felborul az egyensúly, megszűnik a hüvely savassága, a Candida gyors szaporodásnak indul, és kialakul a hüvelygomba.

A hüvelygomba kiváltó oka tehát az, hogy az egyébként jelen lévő Candida gomba elszaporodik. Ennek semmi köze a nemi úton terjedő betegségekhez (angol nevének kezdőbetűivel STD), hiszen a hüvelyben állandóan jelen van. Egy nemi betegséget akkor kapunk meg, ha a partnerünk szex közben valakitől beszerez egy kórokozót, amit kezelés nélkül az újabb partnernek, például nekünk továbbad. A nemi betegségekre oly jellemző pingpong-effektus sem igaz rá: eleve a hüvelyflóra része, ezért nem mások terjesztik, és mi sem fertőzhetjük meg vele a partnerünket.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Mitől szaporodhat túl a Candida gomba?

A hüvelyflóra egyensúlyának a felborulását és a savas pH lúgos irányba tolódását számos tényező okozhatja. A legjellemzőbbek az alábbiak:

  • Antibiotikumok használata – az antibiotikumok nem csupán a kórokozókat, de a jótékony baktériumokat is megölhetik, amelyek éppen a Candida szaporodását gátolják. Az antibiotikumok a gombákra nem hatnak.
  • Hormonális változások – terhesség és menstruáció alatt, valamint változókorban is sérülékenyebbé válik a hüvelyhám.
  • Immunrendszer legyengülése – betegségek vagy bizonyos gyógyszerek hatására.
  • Nem megfelelő higiéniai szokások – sem az elhanyagolt, sem a túlzásba vitt tisztálkodás – különösen az illatosított intimhigiénés termékek (vécépapír, tampon, betét, nedves törlőkendő), lúgos mosakodószerek használata – nem tesz jót a hüvelyflórának.
  • Öltözködési szokások – rosszul szellőző, műszálas fehérneműk használata.
  • Stresszma már közismert tény, hogy a stressz az egész szervezetre, így bizony a hüvelyflórára is hatással van. Tartós stressz esetén a szervezet ellenállóképessége gyengül, szabad utat engedve a különféle fertőzéseknek, így a hüvelygombának is.

A hüvelygomba általában könnyen beazonosítható kórkép, leggyakoribb tünete a szagtalan, sűrű, túrószerű folyás, amely fehér, esetleg sárgás színű. Jellemző továbbá az égő fájdalom, valamint a szeméremtájékon jelentkező erős viszketés. Mivel ezek a tünetek annyira kellemetlenek, hogy mielőbb kezeltetjük őket, így komolyabb szövődményeket általában nem okoznak. A hüvelygomba megfelelő kezeléssel gyorsan és hatásosan gyógyítható. A kúpok, hüvelytabletták, kenőcsök és hüvelykapszulák egy része vény nélkül is elérhető a patikákban. A legfontosabb azonban a hüvelyflóra egyensúlya és a savas hüvelyi pH megőrzése. A kiváltó okok elkerülésével sokat tehetünk azért, hogy a Candida gombák ne okozzanak sok problémát a hüvelyünkben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.