Tőlünk északabbra nagy hagyománya van a jeges vízben fürdőzésnek, de már itthon is egyre többen merítkeznek meg természetes vizekben a téli hónapok alatt. Persze nem csak a januári Balatonban találkozhatunk hideg vízzel, hanem tusolás közben is kiaknázhatjuk annak egészségügyi előnyeit – lássuk, melyek ezek.
Javítja a keringést
Amikor hidegnek tesszük ki testünket, szervezetünk megpróbálja fenntartani a testhőmérsékletét, így válaszként felgyorsítja a véráramlást.
Erősíti az immunválaszt
Egy, az Amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában közzétett tanulmány szerint az akut hideg expozíciónak immunstimuláló hatása van. Egyúttal azt is kimutatták, hogy a legalább harminc napig tartó rendszeres hideg vizes zuhanyozás csökkenti a betegség miatti hiányzások számát a munkahelyeken.
Enyhíti a fájdalmat, csökkenti a depressziót
A hideg zuhanynak antidepresszív és fájdalomcsillapító hatása is van. Ez azzal magyarázható, hogy a hideg aktiválja a szimpatikus idegrendszert, így növeli a béta-endorfin és a noradrenalin szintjét a vérben.
Fokozza az éberséget
Egy sporttudományi kutatás szerint a hideg víz megemeli a vérnyomást és a légzésszámot, élénkít, sőt, még az anyagcserét is gyorsítja. Testünknek a hideg víz hatására ugyanis keményebben kell dolgoznia annak érdekében, hogy fenn tudja tartani a normál hőmérsékletét.
Így zuhanyozz hideg vízzel
A potenciális előnyök teljes kiaknázása érdekében a 2-3 perces zuhanyzás a tökéletes, de aki csak egy percig tusol hideg vízben, az is számolhat már jótékony hatásokkal. Energetizáló hatása miatt reggelre időzítsd, lefekvés előtt nem ajánlatos hideg zuhanyt venni.
Van, akinek tilos
Fontos megjegyezni, hogy ne kezdjen senki addig hideg zuhanyos terápiába, amíg erről nem konzultált szakemberrel! Bizonyos betegségek esetén ugyanis a hideggel való kísérletezés több kárt okozhat, mint amennyi hasznot jelent. A szívbetegeknek például óvatosnak kell lenniük, mert az erős kezdeti sokkhatás és a felpezsdülő vérkeringés megterhelheti a szívet.