A londoni King's College tudósainak sikerült laboratóriumi körülmények között fogat növeszteniük – írta meg a BBC. Bár az eljárás még messze van attól, hogy bárki szájában akár holnap kitöltse a foghiányokat, a kutatók szerint a kutatások biztatóak...
A tökéletes mosoly nagyon kecsegtető lehetőség.
„Az ötlet, hogy a fogat biológiai úton, annak újranövesztésével pótoljuk, Londonba, a kutatás felé vonzott” – magyarázta a regeneratív fogászat igazgatója, Dr. Ana Angelova-Volponi „Azzal, hogy fogat növesztünk egy laboratóriumi Petri-csészében, valóban kitöltjük a tudásunk hiányosságait” – tette hozzá.
Mindannyian tudjuk, hogy a tökéletes mosoly nagyon keresett, és sokan fordulnak fogszabályzóhoz vagy implantátumhoz, hogy olyan megjelenésük legyen, mint amilyet a tévék képernyőjén vagy a magazinokban látnak. Az implantátumok azonban beláthatatlan problémákat okozhatnak a páciensnek és az őket gondozó fogorvosoknak. „Az implantátumokhoz invazív műtétre és az alveoláris csont jó kombinációjára van szükség” – magyarázta Xuechen Zhang, a Fogorvostudományi Kar PhD-hallgatója. „A laboratóriumban növesztett fogak természetesen regenerálódnának, és valódi fogakként épülnének be az állkapocsba. Ráadásul, mivel erősebbek és tartósabbak, elkerülhető lenne velük a kilökődés kockázata is, így biológiailag kompatibilisebb megoldást kínálnának, mint a klasszikus tömések vagy implantátumok”.
A King's College csapata a londoni Imperial College szakembereivel együttműködve sikeresen bevezetett egy speciális anyagtípust, amely lehetővé teszi a sejtek számára, hogy kommunikáljanak egymással. Ez azt jelenti, hogy az egyik sejt hatékonyan meg tudja mondani egy másiknak, hogyan kezdjen el fogsejtté alakulni. Mindez utánozza a növekvő fogak környezetét, és lehetővé teszi a tudósok számára, hogy a fogfejlődés folyamatát a laboratóriumban rekonstruálják.
Az elkészült fog útja a száj felé: még megoldandó feladat
Miután a tudósok sikeresen létrehozták a fognövekedéshez szükséges környezetet, most azon dolgoznak, hogy hogyan juttassák el a fogakat a laboratóriumból a páciens szájába. Ez pedig még sok évet vehet igénybe. „Különböző ötleteink vannak arra, hogy a fogakat a szájban helyezzük el. Átültethetnénk a fiatal fogsejteket a hiányzó fog helyére, és hagyhatnánk, hogy a szájban nőjenek. Vagy alternatív megoldásként létrehozhatnánk az egész fogat a laboratóriumban, mielőtt a páciens szájába helyeznénk” – mondta Zhang.
A rossz szájhigiénés állapot alapvetően befolyásolhatja az emberek étkezési, beszéd- és társasági képességeit, valamint szívproblémákhoz és fertőzésekhez vezethet, ha a baktériumok a véráramba jutnak. Az idősek különösen veszélyeztetettek lehetnek. A National Institute for Clinical Excellence és a Social Care Institute for Excellence szerint a gondozóházakban élő idősek több mint felének van fogszuvasodása, szemben a nem gondozóházakban élő 75 év felettiek 40 százalékával.
„A fogak újranövesztésének új technológiája, nagyon izgalmas, és gyökeresen megváltoztathatja a fogorvosok életét. Vajon eljön ez az én életemben? Lehetséges. A gyermekeim fogászati életében? Talán. De remélhetőleg a gyermekeim gyermekeinek életében már biztosan” – mondta el Saoirse O'Toole, a King's College fogszabályozás klinikai előadója.