A hidrogén-peroxid hasznos eszköz lehet a háztartásban és alapvető fertőtlenítésre, de messze nem csodaszer. A körülötte kialakult mítoszok és tévhitek komoly egészségügyi kockázatokat rejthetnek. A hidrogén-peroxid gondatlan használata egyértelműen veszélyes hatással lehet az emberi szervezetre.
Mi is az a hidrogén-peroxid?
A hidrogén-peroxid egy erős oxidáló hatású vegyület, amelyet széles körben alkalmaznak a gyógyászatban, háztartásban és ipari célokra is. Szinte mindig vizes oldatként használják, amely háztartási használatra híg formában (3–10%), ipari felhasználásra pedig koncentrált (30%-nál nagyobb) formában kapható. A gyógyszertárakban leggyakrabban 3%-os oldatban (ez azt jelenti, hogy 97% vizet és 3% hidrogén-peroxidot tartalmaz) kapható, ami biztonságosnak számít külső használatra – de ez nem jelenti azt, hogy korlátlanul alkalmazható bármire.
Leginkább sebfertőtlenítőként ismert, hiszen habzó tulajdonsága segít eltávolítani a szennyeződéseket a sebekből, és ideiglenesen fertőtlenít.
Mire használható biztonságosan a hidrogén-peroxid?
- Sebfertőtlenítésre Rövid ideig használva hatékony lehet kisebb sebek megtisztítására, habzása révén mechanikusan is segít eltávolítani a szennyeződéseket. Ugyanakkor hosszú távon károsíthatja a szöveteket, így nem ajánlott napi szinten alkalmazni sebekre.
- Szájvízként, de csak hígítva Egyes források javasolják a fogfehérítés vagy szájhigiénia érdekében történő használatát. Fontos: kizárólag nagyon híg oldatban, és csak öblögetésre használjuk – lenyelni tilos!
- Háztartási fertőtlenítésre Konyhai felületek, vágódeszkák, fürdőszobai területek fertőtlenítésére használható, mivel elpusztítja a baktériumok és gombák egy részét.
- A szemölcsök megelőzésére
- Övsömör esetén
További felhasználási formák:
- színtelenítő- és fehérítőszer, számos tisztítószer tartalmazza származékait
- klórmentes fertőtlenítőkben
- laboratóriumban oxidálószerként
- vegyiparban, környezetbarát technológiákban oxidálószerként
- szennyvizek ártalmatlanítására
- az orvosi gyakorlatban dezinficiáló- és szagtalanítószerként
- a vízmentes hidrogén-peroxidot lökhajtásos repülőgépek, rakéták üzemanyagaként használják.
- hajfestékekben
Tünetek
A hidrogén-peroxid-mérgezés tünetei eltérőek lehetnek attól függően, hogy lenyelik vagy belélegzik.
- Hasi fájdalom és görcsök
- Légúti irritáció, amely súlyos lehet, ha ipari (10%-nál nagyobb) oldatoknak van kitéve
- Légzési nehézség (ha nagy mennyiséget nyelnek le, vagy ha belélegzik)
- Izomfájdalmak
- Égési sérülések a szájban és a torokban (lenyelés esetén)
- Mellkasi fájdalom
- Égő fájdalom a szemben (ha a szembe kerül)
- Rohamok (ritka)
- Hányás (néha vérrel)
Milyen tévhitek terjednek a hidrogén-peroxidról?
A problémák ott kezdődnek, amikor a hidrogén-peroxidot belsőleges használatra, sőt akár krónikus betegségek „gyógyítására” ajánlják. Ezek a tanácsok sem tudományosan, sem orvosilag nem megalapozottak, és súlyos egészségügyi kockázatokat hordoznak.
Tévhitek, amiket jobb elkerülni:
- „Tisztítja a szervezetet, ha megiszod” – Ez kifejezetten veszélyes! Lenyelés esetén a 9%-os hidrogén-peroxid oldatok általában nem mérgezőek; azonban még a 3%-os oldat is enyhén irritálja a nyálkahártyát, és hányást és hasmenést okozhat. Az ipari hatású oldatok (10%) lenyelése szisztémás toxicitást okoz, és halálos kimenetelű.
- „Oxigénnel dúsítja a vért” – A szervezet természetes módon szabályozza az oxigénszintet, a hidrogén-peroxid lenyelése károsíthatja a gyomrot és nyelőcsövet.
- „Rák ellen is jó” – Nincs semmilyen tudományos bizonyíték arra, hogy a hidrogén-peroxid bármilyen rákellenes hatással bírna.
- Vannak, akik fülbe, orrba, végbélbe csepegtetve vagy beöntésként javasolják az alkalmazását. - A veszélyt az jelenti, hogy a kataláz hatására a molekula vízzé és oxigéngázzá bomlik le a szervezetben. Az oxigén a bélrendszerből nagy mennyiségben felszívódik, majd a vérkeringésbe kerülve buborékokat formál. Ezek a buborékok elzárhatják az ereket, ezáltal súlyosabb esetben akár szélütést vagy szívrohamot is okozhatnak.
A magasabb koncentrációjú oldatok (10% fölött) erősen maró hatásúak, és égési sérüléseket, mérgezést vagy akár életveszélyes állapotokat is okozhatnak, ha nem megfelelően használják őket.
Mit mondanak az orvosok?
Az orvostudomány egyértelműen ellenzi a belsőleges hidrogén-peroxid fogyasztást, és csak meghatározott esetekben, szigorúan orvosi felügyelet mellett javasolja a használatát. A laikus próbálkozások gyakran többet ártanak, mint használnak, főleg ha valaki az interneten olvasott „csodamódszerekre” támaszkodik ahelyett, hogy szakemberhez fordulna.
Fontos, hogy tartsd be a biztonságos felhasználási szabályokat, mielőtt a tanácsok nyomán felhasználni szeretnéd a hidrogén-peroxidot.
A hidrogén-peroxiddal történő hajfestés közben károsodhat a hajszál szerkezete, ugyanis az eredeti és természetes festékpigment-mennyiség nagy részét roncsolja.