"Ez az egyik első olyan kutatás, mely nem a stresszorok számát, hanem az arra adott reakcióinkat nevezi meg az álmatlanság okaként" - mondta Vivek Pillai, a kutatás vezető szerzője, a michigani Sleep Disorders & Research Center at Henry Ford Hospital szakembere.
"Egy stresszes esemény okozhat egy vagy több álmatlan éjszakát, de az, hogy végül kialakul-e inszomnia, attól függ, hogyan reagálunk a stresszre és milyen módszerekkel próbáljuk visszaszerezni a lelki egyensúlyunkat. "
A kutatásban 2892 önkéntes vett részt, akik mindannyian jó alvók voltak, és sosem szenvedtek álmatlanságtól. A kutatás elején összegyűjtötték, milyen stresszes események történtek velük az elmúlt évben (válás, munkahelyváltás, komolyabb betegség stb), és azt is meg kellett jelölniük, hogy mennyire érezték ezeket az eseményeket stresszesnek. Kérdőívek segítségével azt is feljegyezték, hogy milyen módszerrel próbáltak megszabadulni a stressztől az eseményt követő napokban. Egy évvel később újra kikérdezték a résztvevőket, ezúttal arról is, hogy szenvednek-e krónikus álmatlanságtól (vagyis nehezen alszanak-e el vagy többször ébrednek éjjel egy héten legalább három alkalommal, legalább egy hónapon keresztül).
Úgy találták, hogy nagyobb valószínűséggel alakul ki álmatlanság azoknál, akik valamilyen szertől, alkoholtól, drogtól vagy gyógyszertől várták a hangulatuk javulását. Szintén észrevehető volt az összefüggés akkor, ha a stresszes helyzettől a figyelem elterelésével, például tévénézéssel akart valaki megszabadulni. Ha pedig valaki hosszú ideig rágódott a stresszt kiváltó eseményen, annál 69 százalék volt az esélye, hogy okoz majd panaszokat a stressz .
A szakemberek szerint a tudatosságra koncentráló megküzdési technikák, a álmatlanság ellen.