A Wake Forest Baptista Orvosi Központ munkatársai azt vizsgálták, hogy a testi folyamatokba közvetlen beavatkozást nem igénylő megoldások egyik alternatívája, mely dallamokon alapul, képes-e helyreállítani az alváshoz szükséges agyi folyamatokat.
A című szakfolyóiratban közzétett eredmények átütő jelentőségűek lehetnek az orvostudományban. "Az emberi agy jobb és bal féltekéből áll, amelyek párhuzamosan működnek. Amikor valakit trauma vagy feszültség ér, szervezetének anatómiai válasza, hogy a féltekék közötti egyensúly megbomlik. Ennek következményeként álmatlanság léphet föl. Olyan kezelési lehetőséget akartunk találni, ami helyreállítja a természetes harmóniát" - fogalmazott Charles H. Tegeler neurológus professzor.
A vizsgálatban összesen 20 fő vett részt, 14 nő és 6 férfi. Véletlenszerű kiválasztás után 10-en HIRREM-terápiában részesültek 8-12 alkalommal 60-90 percen át. A kezeléshez gravitációmentes székbe ültették őket, s érzékelőket helyeztek a testük különböző pontjaira, például a fejbőrükre is. A dallamot egy matematikai algoritmus állította elő saját EEG-jük alapján.
A kutatásból levont következtetések korlátját képezi a résztvevők alacsony száma, illetve a tény, hogy a kezelésben résztvevők tisztában voltak az eljárással, tehát a placebo-hatás befolyásolhatta az eredményeket.