Életünk során legtöbbünknek gondunk akad az alvással. Ez rendszerint a stressztől, a túlhajszoltságtól, vagy éppen attól van, hogy nem tudunk kikapcsolni. De mielőtt altatótablettákhoz folyamodunk, néhány egyszerű étrendi változtatással helyrebillenthetjük az egyensúlyt a jobb és frissítőbb alvás érdekében.
Étkezés napközben
Ha reggel úgy kell kihúzni magunkat az ágyból, fogyasszunk kiegyensúlyozott, energizáló és tápláló reggelit – például főtt tojást, gyümölcslevet és egy tálka müzlit. Így a tompa energiaszintünket is feljavíthatjuk, és ezzel egész napra lerakjuk az egészséges, rendszeres étkezés alapjait, ami megnöveli a jó alvás esélyét.
A nap folyamán arra is figyeljünk, hogy triptofánban gazdag ételeket együnk, például tejet, sajtot, pulykahúst és földimogyorót . A triptofán egy aminosav (a fehérjetáplálék építőköve), a szerotonin előállításában van része, annak viszont, az alvást előidéző melatonin hormonéban.
A nehézkesen alvók kerüljék a zsíros vagy fűszeres ételeket, amelyek gyomortáji kellemetlen érzést okozhatnak, növelik a pulzusszámot és a vérnyomást.
Étkezés elalvás előtt
A vacsorára elfogyasztott ennivaló a jó éjszakai szundikálás előfeltétele. Éhesen lefeküdni nem ajánlott, a gyomorkorgás ugyanis megzavarja az alvást, és nagy valószínűséggel felébreszt a hajnali órákban, mintegy sürgetve bennünket, hogy kifosszuk a hűtőt.
Az sem jó, ha nehezet vagy túl későn eszünk, ekkor nagyobb az esély, hogy emésztési zavaroktól szenvedünk, ami szintén megakadályozza a pihentető alvást. A legjobb, ha este 8 óránál később nem vacsorázunk, és eleget – de nem túl sokat - eszünk, hogy jól, elégedetten érezzük magunkat, nem pedig kényelmetlenül eltelten.
Tudományos megfigyelések kimutatták, hogy azok az emberek álmosabbnak vagy nyugodtabbnak írták le az érzésüket, akik szénhidrátban gazdag ételt fogyasztottak, például tésztát, rizst és kenyeret, talán mert ezek a fogások növelik a szerotoninszintet (nyugtató neurotranszmitter) az agyban. Tehát, ha az alvás bizonytalan, jó ötlet lehet az esti étkezésre a salátás steaket tésztára cserélni – tartogassuk a magas fehérjetartalmú táplálékot ebédre, hogy a délután folyamán megőrizzük az éberségünket.
Mézes tej és mogyorófélék
Növénygyűjtők azt javasolják, hogy reszeljünk egy kevés szerecsendiót is a meleg tejbe, mert ez myristicinforrás. A myristicinnek nagy mennyiségben tudatmódosító hatása van, de kis mértékben álmosságot és kellemes érzetet okoz.
A forró puncs is jól működik, és az alkohol jól ismert módon segíti az elalvást. De ha többet iszik valaki egy vagy két egységnél (pl. 5 cl whisky) zavart okozhat az alvás REM (gyors szemmozgás) szakaszában, és nyugtalan éjszakát eredményez.
Az izomrángás, görcs, nyugtalan lábak is ébren tartanak, ha ilyen problémánk lenne, próbáljunk meg mogyoróféléket és magokat falatozni, különösen paradiót , szezám- és a napraforgómagot, mind nagyszerű magnéziumforrás. A magnéziumot néha úgy is említik, mint nyugtató ásvány, mert ellazítja az izmokat.