Amerikai kutatók kimutatták, hogy a cirkadián rendszer nem az egyetlen pálya, amely az éjjeli éberség meghatározásában részt vesz: a vörös fény, amely nem stimulálja a cirkadián rendszert, ugyanolyan hatékonyan fokozza az éjszakai éberséget, mint a kék fény, amely stimulálja a rendszert.
Mariana Figueiro, a New York-i Rensselaer Műszaki Intézet kutatója munkatársaival a különböző megvilágítási körülmények hatását vizsgálta.
"Mostanra kiderült, hogy a cirkadián rendszer maximálisan érzékeny a rövid hullámhosszú (kék) fényre, és elég érzékeny a hosszú hullámhosszú (vörös) fényre. Kimutattuk, hogy a vörös fény mérsékelt szintje befolyásolja az éberséget, és ennek a hatásnak más útvonalon kell bekövetkeznie, nem a cirkadián rendszeren keresztül" - nyilatkozta a kutató.
A cirkadián ritmus a különböző biológiai folyamatok körülbelül 24 órás ciklusát jelenti, mint például a maghőmérséklet, a melatonin szintézis vagy az alvás-ébrenlét viselkedés, ami hozzávetőlegesen 24 óránként ismétlődik, és amelyet legerősebben a természet fény-sötétség ciklusa szinkronizál.
Az éles fény közismerten növeli az éjszakai éberséget, az azonban sosem volt egyértelmű, vajon ez a fény által kiváltott éberség más idegi pályákon keresztül is bekövetkezhet, mint a cirkadián rendszer összetevői.
"Korábban is volt bizonyíték arra, hogy a cirkadián rendszer fény által kiváltott stimulációja fokozza az éjjeli éberséget, eredményeink azonban azt mutatják, hogy ezt a hatást nem csak a cirkadián rendszer közvetíti, hanem más mechanizmusok is" - mondta Figueiro.
A kutatás eredményei a BMC Neuroscience folyóiratban olvashatók.