Biztonságos a melatonin rendszeres szedése?

Világszerte egyre többen pótolják mesterségesen a melatonint a jobb alvás reményében. De vajon ez valóban jó döntés az egészségük szempontjából?

A melatonint az emberek szervezete is képes előállítani, de az utóbbi időben egyre többen nyúlnak olyan készítményekhez, amelyekkel pótolni tudják ezt a hormont. A melatonintartalmú készítményektől sokan az alvásproblémák megszűnését várják. Egy 2011-es tanulmány eredményei arra utalnak, hogy az autista gyerekeknél jobb alvás, illetve jobb nappali magaviselet érhető el ezekkel a készítményekkel, a felnőttek esetében pedig hozzájárulhat a fogyáshoz és a gyulladások megszüntetéséhez is. De vajon mennyire tesz jót az egészségnek a hormon rendszeres szedése?

alvás, alváshormon, melatonin, melatonintartalmú készítmény
Ne vegyük be a pirulát, ha nincs rá szükségünk! Fotó: iStock

Létezik biztonságos napi mennyiség?

A melatonin szedése biztonságos, ha nem lépjük túl a normál (0,5 és 5 milligramm közötti) napi adagot – mondta korábban a Time magazinnak Michael Grandner kutató. A szakértő szerint enyhe alvásproblémák már a legalacsonyabb adag is elég lehet az alvásciklus szabályozásához, ha a hormon a lefekvés előtt 3-5 órával bevesszük. De ha közvetlenül elalvás előtt vennénk be a melatonintabletták, akkor 5 milligramm lehet a megfelelő adag. „Néhányan magasabb dózis esetén fejfájást vagy gyomorproblémákat tapasztalnak, de ezek a mellékhatások elég ritkák” – tette hozzá a szakember.

Óvatosan a hormonokkal!

Bár a melatonin biztonságos, azért azt ne feledjük, hogy egy hormonról van szó – figyelmeztetett egy másik szakértő, Dr. Mark Moyad. Mivel még nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a melatonin nagyobb dózisú szedése hosszú távon sem okoz gondokat, a szakértő a mértékletességet javasolja. „Én azt tanácsolom, hogy kezeljük úgy az étrend-kiegészítőket, mint a gyógyszereket, tehát ne vegyük be a pirulát, ha nincs rá szükségünk” – mondta.

A melatonin lehetséges mellékhatásairól itt olvashat!

Nincs egyetértés

A melatonin szedésével kapcsolatban egymásnak némiképp ellentmondó kutatási eredmények is születtek már. Egy tanulmány szerint például ez a hormon segíthet csökkenteni a vércukorszintet, egy másik tudományos munka szerint viszont azt állapította meg, hogy egyeseknél a vércukorszint emelkedését is okozhatja a melatonin. A melatonin tehát több szakember szerint is veszélytelennek tűnik, de még rengeteg kutatás kell ahhoz, hogy a pontos hatásairól teljes képet kapjunk. Addig pedig mindenképpen konzultáljunk a háziorvosunkkal, mielőtt szedni kezdenénk a melatoninkészítményeket a jobb alvás reményében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, éjszaka, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.