Minden ötödik európai rendkívüli zajnak van kitéve éjszakai alvása közben, ami káros lehet az egészségére - áll az Egészségügyi Világszervezet az európai éjszakai zajról készített irányelveiben.
"A levegőszennyezéshez és a mérgező vegyi anyagokhoz hasonlóan a zaj is környezeti veszélyt jelent az egészségre" - nyilatkozta Rokho Kim, a WHO európai regionális hivatala által készített projekt vezetője. "Bár szinte mindenki átlagon felüli zajhatásnak van kitéve, a hagyomány szerint ezt a városi élet elkerülhetetlen velejárójának tartják, ezért nem figyelnek oda rá és nem szabályozzák úgy, mint a többi rizikófaktort."
A WHO szerint az ajánlott 40 decibel szint egy csendes utcának felel meg éjszaka. Azok, akik ennél valamivel magasabb szint mellett próbálnak aludni, még viszonylag enyhe egészségügyi hatásokkal megússzák, például időszakos álmatlansággal. 55 decibel felett azonban, ami egy forgalmas utca zajának felel meg, az ott lakóknak súlyosabb rendellenességekkel, például vérnyomásproblémákkal vagy szívroham kockázatával is számolniuk kell, mivel a test és az agy alvás közben is reagál a hangokra.
"Minden ötödik európai rendszeresen ilyen zajszintnek van kitéve" - áll a WHO jelentésében.
A 162 oldalas irányelv-gyűjteményt 35 kutató és egészségügyi szakértő készítette hatéves kutatómunka eredményeképpen. "A zaj lett az egyik vezető környezeti ártalom Európában, és az emberek egyre gyakrabban panaszkodnak a rendkívüli zajra" - nyilatkozta Srdan Matic, a WHO Europe nem fertőző betegségekkel és környezetvédelemmel foglalkozó részlegének vezetője.
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress