Ezért folyik ki a nyálunk alvás közben

A legtöbben biztosan találkoztak már azzal a jelenséggel, hogy alvás közben nyál folyt ki a szájukból. A közvélekedés szerint ilyesmi akkor történik, mikor valaki nagyon jót vagy nagyon mélyen alszik, de nem feltétlenül erről van szó.

Amikor alszunk, arcizmaink ellazulnak, nyelési reflexünk pedig szünetel. Ilyenkor a nyál összegyűlik a szájüregben, és mivel az izmok ellazulása miatt a szánk gyakran tátva marad, szivárogni kezd a szájüregből, és rövid úton a párnánkra kerül - különösen olyankor, ha valamiért a normálisnál nagyobb mennyiség termelődik belőle.

Mit árul el a nyálunk? Részletekért kattintson !

Az extra mennyiségű nyál termelődése utalhat valamilyen neurológiai rendellenességre, illetve a légutak elzáródásának, az orr bedugulásának is következménye lehet. Emellett azok az emberek, akiknek korábban már voltak bizonyos egészségügyi problémáik, például stroke , szintén hajlamosak gyakrabban, illetve többet nyáladzani.

A fokozott nyáladzás egyik leggyakoribb oka az orrdugulás
A fokozott nyáladzás egyik leggyakoribb oka az orrdugulás

Mit tehetünk, hogy csökkentsük a nyáltermelődést?

Mivel a fokozott nyáladzás egyik leggyakoribb oka az orrdugulás , ami miatt a szánkon át kell vennünk a levegőt, a légutak megtisztítása, szabaddá tétele sokat segíthet. Vehetünk forró fürdőt vagy zuhanyt lefekvés előtt, mert a meleg gőz segíthet, akárcsak a gőzölés, amikor egy törölközőt a fejünkre borítva egy fazék gőzölgő víz fölé hajolunk. A vízbe csepegtethetünk mentolos illóolajat is, amely szintén segíthet a légutak szabaddá tételében - ilyen a borsmenta vagy éppen az eukaliptusz.

Az sem mindegy, hogy milyen pozícióban alszunk - a legjobb háton feküdni kicsit felpolcolt fejrésszel, mert ilyenkor a nyál értelemszerűen a szájüregben marad. Ha hason fekve alszunk, akkor éppen az ellenkezőjét érjük el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha nem vagyunk náthásak, allergiásak, mégis nyáladzást tapasztalunk, akkor érdemes lehet kivizsgáltatni, hogy nem szenvedünk-e alvási apnoéban . Ilyen esetekben a nyáladzás mellett horkolás is jelentkezik. A kezeletlen apnoénak hosszú távon számos egészségügyi kockázata van, így mindenképpen kezeltetni kell. A betegség kialakulásának rizikóját olyan faktorok is növelhetik, mint a túlsúly vagy a dohányzás, így a kezeléséhez gyakran életmódváltásra is szükség van.

Bizonyos, orvos által felírt fogásztani segédeszközök is segíthetnek, hogy alvás közben a szánk megfelelően záródjon, vagyis fogorvos segítségét is kérhetjük. Emellett ha rendszeresen szedünk valamilyen gyógyszert, olvassuk át a mellékelt tájékoztatót, mivel a fokozott nyáltermelődés gyógyszermellékhatás is lehet. Bizonyos esetekben, mikor neurológiai problémák állnak a fokozott nyáltermelődés hátterében, az orvos a nyáltermelő mirigyek egy részének műtéti eltávolítását is javasolhatja.

Forrás: brightside.me

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.