Kiderült, miből állnak össze az álmaink

Kutatóknak először sikerült bizonyítaniuk, hogy alvás közben az agyunk újra lejátssza a frissen átélt emlékeket.

Alvás közben egész különös, néha teljesen értelmezhetetlen képek pörögnek le a szemünk előtt. Az ember évezredek óta próbálja megfejteni az álmok rejtélyét, és míg korábban valamiféle jeleket, jóslatokat próbáltak kiolvasni belőlük, napjainkban már tudjuk, hogy valamilyen módon az információk agyi feldolgozásában lehet szerepük. Egy új kutatás elsőként igazolta, hogy a friss emlékek elraktározása során keletkeznek a különös képek a fejünkben.

Így hat ránk a rendszertelen alvás Sok munkavállaló viszonylag keveset alszik hétköznaponként: este fejezi be a munkáját, esetleg korábban kel, hogy el tudjon menni sportolni. "Majd hétvégén kipihenem magam" - gondolják ilyenkor. De vajon tényleg elég a kétnapos semmittevés? Kattintson a részletekért!

Agyunk újrajátssza a napközben történteket

Minden egyes feladat, amit az ember napközben elvégez, vagy élmény, amit átél, egy meghatározott idegi működési mintával jár az agyban. Úgy tűnik, ezeket a működési mintákat éjszaka az agyunk visszajátssza, ezt rágcsálókon végzett kísérletek már korábban is igazolták, embereknél azonban először sikerült kimutatni.

A kutatók neurotechnológiákat - vagyis az emberi agyba beültetett mikroelektródákat - használtak annak érdekében, hogy "dekódolják" azokat az idegi jeleket, amelyek a végtagok mozgásához és a kommunikációs képességekhez köthetőek. Ezzel a technológiával elérték már, hogy egy teljesen lebénult ember mozgatni tudott egy számítógépes kurzort pusztán azzal, hogy gondolatban kinyújtotta a karját. A számítógépes kísérlet ezúttal az álmok működését és kialakulását, illetve az a mögötti agyi folyamatokat vizsgálta.

Éjszaka az agyunk újrajátssza a napunkat. Fotó: Getty Images
Éjszaka az agyunk újrajátssza a napunkat. Fotó: Getty Images

A kísérletben részt vevő két embernek egy 1980-as években népszerű videojátékkal kellett játszania, előtte és utána pedig aludni tértek. A játékban meghatározott sorrendben gyúltak ki fények, amelyeket memorizálniuk kellett, majd a megfelelő sorrendben újragyújtani a lámpákat. A kurzort azonban ők sem a kezükkel, hanem a gondolataikkal irányították, miközben a kutatók az idegsejtek aktivitását vizsgálták.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Meglepő módon a résztvevők agyában alvás közben is ugyanazok az idegsejti aktivitási minták rajzolódtak ki, mint amikor a játékot használták. Vagyis az agyuk megismételte a játékot a fejükben, miközben ők álmodtak. A kutatók szerint az efféle visszajátszásoknak a tanulási folyamatokban, illetve az emlékek rögzülésében lehet fontos szerepük.

Forrás: Iflscience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.