A legtöbb tinédzsernek legalább napi kilenc óra alvásra lenne szüksége, ennek ellenére sokan ennél jóval kevesebbet pihennek, és hétvégén próbálják meg pótolni lemaradásukat.
Az iskolai teendők, házifeladatok, iskolán kívüli tevékenységek, bulik és részidős munkák általában kora reggeltől késő estig lefoglalják a fiatalokat, ezért az egész heti hajtás után sokan hétvégén próbálják meg pótolni a heti alvásmennyiséget. Ez azonban sajnos szabálytalan alvási ritmus kialakulásához vezethet, ami csak tovább ront a problémán.
A legtöbb fiatal cirkadián ritmusa késik a normálishoz képest, ezért lehetséges, hogy sokan csak éjfél után képesek elaludni. Az iskolai órák viszont leggyakrabban nyolckor kezdődnek, amiből egyenesen következik, hogy a fiatalok nem jutnak hozzá a szükséges alvásmennyiséghez.
Ezért a pubertás idején az agy biológiai órája a normálistól későbbi időpontokra áll be, így a tobozmirigy is később juttatja az alváshormont a szervezetbe. "A fiatalok ezért csak később tudnak elaludni, reggel pedig, mivel a hormonok még mindig jelen vannak a szervezetükben, koncentrációs nehézségeik adódhatnak, és kimerültnek érezhetik magukat" - írják a szakértők.
Néhány iskolában ezt felismerve későbbre tették az első órák kezdési időpontját így a tanulók biológiai órájához igazították az oktatást. A legtöbb állami intézményben azonban nincsenek tekintettel a fiatalok alvásigényére, így maradnak a régi jól bevált módszerek:
Próbáljunk meg minden nap következetesen ugyanabban az időben lefeküdni. Segítenek ellazulni a légzési és meditációs technikák, ezek segítségével könnyebb lehet az elalvás. Kerüljük a koffeines ételek és italok fogyasztását a lefekvést megelőző pár órában. Mozogjunk rendszeresen, a mozgás ugyanis segít a relaxációban és serkenti a szervezet egészséges működését.