Meddig tartanak az óraátállítás hatásai?

Szakemberek szerint az óraátállítás eltörlése egészségügyi szempontból pozitív változást hoz. De vajon a nyár vagy a téli időszámítás rendszeresítésével járunk-e jobban?

Mint azt korábban megírtuk , az Európai Parlament megszavazta a nyári és téli időszámítás közti váltás eltörlését. Az utolsó átállítás 2021-ben történhet, ezt követően a tagállamok dönthetik majd el, hogy melyik időzónába kívánnak tartozni.

A téli időszámítás ezért előnyösebb

Az óraátállítás megszüntetése az Európai Unióban alvás-egészségügyi szempontból pozitív fejlemény. Az alvás és az ébrenlét évezredeken át kialakult természetes ritmusának mesterséges (intézményes) megzavarása ugyanis az emberi szervezetre negatívan ható fáziseltolódási következményekkel jár - hívta fel a figyelmet a Magyar Alvás Szövetség.

Az óraátállítás átmenetileg megviseli a szervezetet
Az óraátállítás átmenetileg megviseli a szervezetet. Fotó: iStock

A szervezet szerint a 2017-es élettani Nobel-díj, a baleseti statisztikák és még sok minden más egyaránt arra tanít bennünket, hogy az eredeti, az időzónánknak megfelelő idő visszaállítása lenne a legészszerűbb döntés élettani, egészségügyi szempontból. Évezredek óta élünk ebben a rendszerben, és ez a jelenlegi téli időszámításnak felel meg.

Hogyan hat a szervezetre a napközbeni alvás? Részletek itt.

A óraátállításhoz kapcsolódóan G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke olyan nemzetközi és nemzeti állásfoglalások, javaslatok és intézkedések szükségességére is felhívja a figyelmet, mint a gyermekek és a fiatalok kora reggeli kényszerébresztésének (bölcsődei, óvodai, iskolai korai műszakkezdés) káros hatásai, az elalvásos közlekedési balesetek megelőzése, valamint a kora délutáni pihenés (a mediterrán országokban gyakorlatnak számító szieszta) életmódra gyakorolt egészségügyi következményeinek a kérdéskörei.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Napokig tarthat az óraátállítás hatása

Az óraátállítás hatása 7-10 napig is tarthat azoknál, akik erre érzékenyek - mondta el Pintér Ferenc meteogyógyász az M1 csatorna műsorában. A szakember szerint elsősorban azokat sújtja az óraátállítás, akik rendszeres életet élnek, a kisgyerekeket és az időseket.

Mivel a belső óra a szervezet teljes működésére hatással van, így nem szabad bagatellizálni az egyórás csúszást - tette hozzá. Az óraátállítás elsősorban alvási problémákat , vérnyomás-ingadozást okoz, csökkenhet a munkavégzés hatékonysága, illetve nőhet a balesetek száma.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.