Mi történik a testünkben alvás közben?

Nagyon sokszor hallhattuk már, hogy az alvás elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezetünk megfelelően tudjon működni. Az életünk nagyjából egyharmadát alvással töltjük, azt viszont kevesen tudjuk, hogy valójában mi minden történik a testünkben, miközben szundikálunk.

Az agyunk alvás közben tárolja el az új információkat, illetve szelektálja ki a szükségteleneket. Amíg mi pihenünk, az idegsejtek kommunikálnak és újraszerveződnek, illetve sejtregeneráció is történik. Újratöltődnek továbbá az energiaraktárak, illetve hormonok és fehérjék termelődnek és szabadulnak fel - és ez még messze nem minden. A Healthline gyűjtése alapján az alábbiakban részletezzük, pontosan mi történik a szervezetünkben, miközben az igazak álmát alusszuk.

Regenerálódnak az izmok

Egy elmélet szerint alvás közben a szervezet energiát konzervál, hiszen ilyenkor energiatakarékosabban működik. Kutatások szerint 8 óra alvással körülbelül 35 százaléknyi energiát takarít meg a szervezet. Emellett alvás közben regenerálódnak az izmok, a szövetek és a sejtek, valamint fehérjeszintézis történik.

alvás, alváshiány, alvás szerepe
Az életünk nagyjából egyharmadát alvással töltjük. Fotó: Getty images

Felfrissül az agy

Az agyi plaszticitás elmélete szerint az alvásra a megfelelő agyműködés miatt is szükség van, mivel ilyenkor regenerálódnak és szerveződnek újra a neuronok, vagyis az idegsejtek. Alvás közben az agy glimfatikus rendszere eltávolítja a központi idegrendszerből a felesleges, illetve mérgező melléktermékeket, emellett az alvás hozzájárul ahhoz is, hogy a memóriánk megfelelően működjön. Az éjszakai pihenés számos agyi funkcióra hatással van, például a tanulásra, a problémamegoldó képességekre, a kreativitásra, a döntéshozatalra és a koncentrációra is. Az érzelmi egészségünk fenntartásához is szükség van az alvásra, mivel ilyenkor megnő az aktivitás az érzelmek szabályozásáért felelős agyterületeken.

Néha előfordulhat, hogy úgy alakul az életünk, hogy csak minimális időnk marad az alvásra. Ilyenkor felmerülhet bennünk a kérdés: feküdjünk le egy-két órára, vagy annak már semmi értelme és inkább maradjunk ébren? Vajon a kevés alvás is jobb, mint a semmi?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Csökken az éhséghormonok szintje

Az alvás a testsúlyunk alakulását is befolyásolhatja, mivel hatással van az éhséget szabályozó hormonok termelődésére. Ezek a hormonok a ghrelin, amely növeli az étvágyat, illetve a leptin, amely hozzájárul az evés utáni teltségérzet kialakulásához. Alvás közben csökken a ghrelin szintje, hiszen ilyenkor kevesebb energiára van szüksége a szervezetnek, mint amikor ébren vagyunk. Az alváshiány viszont megemeli a ghrelin szintjét és csökkenti a leptinét - ezért van az, hogy fáradtan gyakrabban vagyunk éhesek, és hajlamosak vagyunk többet, illetve kalóriadúsabb és kevésbé egészséges ételeket enni. Ez hosszú távon plusz kilók felszedéséhez vezethet. A krónikus alváshiány emellett megnöveli a cukorbetegség "előszobájának" számító inzulinrezisztencia kialakulásának esélyét is.

Citokinek termelődnek

Több kutatás is igazolja, hogy az immunrendszerünk egészsége is függ attól, hogy eleget alszunk-e, mivel alvás közben úgynevezett citokinek termelődnek - ezek olyan fehérjék, amelyek felveszik a harcot a fertőzésekkel és a gyulladásokkal szemben. Emellett bizonyos antitestek és immunsejtek is ilyenkor termelődnek, amelyek komoly szerepet játszanak a kórokozók elpusztításában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra