Bizonyos élethelyzetekben nincs lehetőségünk eleget aludni, de az is előfordulhat, hogy a nulla alvás és az 1-2 órás pihenés között kell döntenünk. Egyik megoldás sem tűnik túl kellemesnek, de a szakértők szerint még a nagyon kevés alvás is jobb lehet, mint a semmi. Kutatások szerint ugyanis az, ha 18 órán át folyamatosan ébren vagyunk, körülbelül úgy hat a szervezetünkre, mintha 0,05 százalékos lenne a véralkoholszintünk, 24 óra folyamatos ébrenlét hatása pedig nagyjából 0,1 százalékos véralkoholszinttel egyezik meg - írta meg a Healthline .
Az alvás ezért nagyon fontos
Amikor alszunk, a testünk négy alvási cikluson megy keresztül, durván 90 percenként. Egy átlagos éjszakán 4-6 ilyen periódus megyünk át. A néhány órás alvás messze nem ideális, ugyanakkor lehetőséget ad a testünknek, hogy legalább egy ilyen szakaszon keresztülmenjen. Kutatások igazolják, hogy egy 90-110 perces alvás után kevésbé vagyunk bágyadtak és erőtlenek, mint egy 60 perces után. Egy átvirrasztott éjszakánál viszont minden jobb, még akár egy 20 perces szundikálás is.
Ha teljes mértékben kihagyjuk az alvást, akkor csak egyre erőtlenebbek leszünk, és ez folyamatosan rosszabb és rosszabb lesz, egészen addig, míg végre le nem fekszünk. Ha még 1-2 órára sem dőlünk le, akkor koncentrációs zavarokra, gyengülő rövidtávú memóriára, az értékítéletünk romlására, hosszabb reakcióidőre, ingerültségre, alacsonyabb fájdalomküszöbre, illetve a stresszhormonjaink szintjének megemelkedésére számíthatunk.
Veszélyes az alváshiány
Mindenképpen ügyeljünk azonban arra, hogy az alváshiányos napokból ne legyen rendszer, mert a túl kevés alvás hosszú távon elég komoly egészségügyi kockázatot rejt magában. Ha például valaki rendszeresen 6 óránál kevesebbet alszik, annak 260 százalékkal nagyobb az esélye arra, hogy elaludjon az autója volánjánál ülve - nagyjából minden hatodik autóbalesetnek ez az oka. A krónikus alváshiány ráadásul gyengíti az immunrendszert, növeli az elhízás , a depresszió, a szorongás és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, negatívan hat a libidóra, valamint termékenységi zavarokat és szívproblémákat is okozhat.