A felnőtt lakosság körülbelül 30-40 százaléka szenved valamilyen fokú és fajtájú álmatlanságtól, 10-15 százaléka pedig krónikus alvásproblémákkal küzd. A leggyakoribb panaszok közé tartozik az elalvási nehézség, vagy az, hogy az illető el tud ugyan aludni, de az éjszaka folyamán sokszor felébred.
A kutatásba 135 férfit és 199 nőt vontak be, akiknek átlagéletkora 56 év volt. A résztvevők vagy valamely hozzátartozójuk korábban szolgáltak a katonaságnál, ezért jellemző volt rájuk valamilyen poszttraumás stressz vagy szorongásos állapot. Az önkéntesekkel a kutatók egy 14 kérdésből álló kérdőívet töltettek ki, amely felmérte a stresszt, emellett részletesen kitért alvási szokásaikra: milyen gyakran vannak elalvási nehézségeik, mennyire sűrűn ébrednek fel éjjelente, és a kialvatlanság miatt mennyire érzik magukat fáradtnak.
Az önkéntesek ezután részt vettek a "Tension Tamer" programon, amely egy 30 perces bevezető előadást és négy, szintén 30 perces stresszkezelő kurzust tartalmazott. A tanulmány eredményeiről a kutatók az Atlantában megrendezett Amerikai Mellkasgyógyászok Társaságának éves találkozóján számoltak be. A program után újból kitöltötték a tesztet, és az eredményekből kiderült, hogy az önkéntesek 65 százalékánál a stressz-szintre vonatkozó értékek 6,6 pontra csökkentek, miközben 34 százalékuknál 4,6-ra. Náluk az alvás minősége is jelentősen javult, kevésbé voltak fáradtak és hamarabb el tudtak aludni.
A kutató hozzátette, hogy bár a stressz csökkentése tényleg segíthet az elalvásban, ha azonban a probléma fennáll, nem lehetünk benne biztosak, hogy az alvás minősége is megfelelő. Ennek ellenére a szakértő azt javasolja, hogy mindenki szakítson időt az elalvás előtti lazításra, és próbáljon meg kiszakadni az ingergazdag környezetből, például relaxációval.