Koronaszomnia: a pandémia így okoz álmatlanságot

A koronavírus-pandémia ma már bizonyítottan egyik kellemetlen és hosszan tartó következménye a kialvatlanság - hívja fel a figyelmet a Magyar Alvás Szövetség. A jelenségnek mára neve is van: koronaszomnia.

Hogyan károsítja a szervezet a kialvatlanság rövid és hosszú távon?

A zavart elsősorban a stressz és a szorongás okozza, amely, ha nem kezelik, nehezen visszafordítható folyamattá változik - olvasható a World Sleep Society magyarországi koordinációs szervezete, a Magyar Alvás Szövetség vasárnap kiadott közleményében. Mint írják, a kialvatlanság a 21. század népbetegségévé vált, miközben a szorongást és a stresszt a mindennapok bizonytalansága növeli. Ezért az kialvatlanság elleni küzdelem soha nem volt olyan fontos, mint ezekben az években.

A koronavírus-pandémia közepette sokan küzdenek álmatlansággal
A koronavírus-pandémia közepette sokan küzdenek álmatlansággal. Fotó: Getty Images

A szövetség hangsúlyozza, hogy ha a kialvatlanság állandóvá válik, kialakulhat a kialvatlansági szindróma, ami egy ördögi kört jelent, miszerint minél többet aggódik valaki az álmatlanság miatt, annál nehezebben tud aludni. Természetes élettani rendszerünk felborulása, a cirkadián ritmus megváltozása pedig az emésztésre éppúgy hatással van, mint az immunrendszer funkcióira.

Mindenki maga felel alvási körülményei, illetve gyermekei/szülei alvásfeltételeinek lehető legjobb kialakításért. Mindezek mellett szükség esetén az életmód megváltoztatása és a kezeletlen alvászavarok és alvásbetegségek szakemberrel történő megbeszélése nélkülözhetetlen a koronaszomnia leküzdéséhez - figyelmeztetett a Magyar Alvás Szövetség.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.