A zavart elsősorban a stressz és a szorongás okozza, amely, ha nem kezelik, nehezen visszafordítható folyamattá változik - olvasható a World Sleep Society magyarországi koordinációs szervezete, a Magyar Alvás Szövetség vasárnap kiadott közleményében. Mint írják, a kialvatlanság a 21. század népbetegségévé vált, miközben a szorongást és a stresszt a mindennapok bizonytalansága növeli. Ezért az kialvatlanság elleni küzdelem soha nem volt olyan fontos, mint ezekben az években.
A szövetség hangsúlyozza, hogy ha a kialvatlanság állandóvá válik, kialakulhat a kialvatlansági szindróma, ami egy ördögi kört jelent, miszerint minél többet aggódik valaki az álmatlanság miatt, annál nehezebben tud aludni. Természetes élettani rendszerünk felborulása, a cirkadián ritmus megváltozása pedig az emésztésre éppúgy hatással van, mint az immunrendszer funkcióira.
Mindenki maga felel alvási körülményei, illetve gyermekei/szülei alvásfeltételeinek lehető legjobb kialakításért. Mindezek mellett szükség esetén az életmód megváltoztatása és a kezeletlen alvászavarok és alvásbetegségek szakemberrel történő megbeszélése nélkülözhetetlen a koronaszomnia leküzdéséhez - figyelmeztetett a Magyar Alvás Szövetség.