A York Egyetem kutatói szerint a kétnyelvűség nem csak a fiatalkori kognitív készségeinket javítja, hanem ellenállóbbá teszi az agyunkat, sőt egyenesen védelmet nyújt idősebb korban a demencia ellen.
A Trends in Cognitive Sciences szaklapban megjelent tanulmány szerzője, dr. Ellen Bialystok szerint a kétnyelvűség megerősíti a kulcsfontosságú agyi útvonalakat és javítja a mentális rugalmasságot . - "A korábbi kutatások megerősítették, hogy a kétnyelvűség jótékony hatást gyakorol a gyermekek kognitív fejlődésére. Kutatásunk során az utóbbi időkben készült vizsgálatokat elemeztük viselkedési és idegi képalkotó módszerek segítségével, hogy megállapítsuk a kétnyelvűség a felnőttkori gondolkodásra gyakorolt hatásait" - számolt be a kutató.
Kiderült, hogy a két nyelv párhuzamos használata esetén a személy olyan agyi területeket használ, amelyek kulcsfontosságúak az általános figyelem és kognitív szabályozás szempontjából. Ez pedig újrakonfigurálhatja és megerősítheti azokat a szabályozó hálózatokat, amelyeket mindkét nyelv feldolgozásának kontrollálására használnak, miközben fokozza a mentális rugalmasságot.
Dr. Bialystok elmondta, az eredmények alapján arra lehet következtetni, hogy az élethosszig tartó tapasztalat a két nyelvre fordított figyelem kezelésében újraszervez bizonyos agyi hálózatokat, ami kreatívabb alapot biztosít a végrehajtó szabályozás számára, és jobb kognitív teljesítményt tesz lehetővé az egész élettartam alatt.