Barátnak lenni nem mindig könnyű, különösen most, amikor a rohanó világban rengeteg minden el tudja terelni a figyelmünket. Szerencsére azonban tehetünk azért, hogy jobb barátok legyünk: a VerywellMind szakértők segítségével járta körül a témát.
"Barátnak lenni azt jelenti, hogy figyelünk, jelen vagyunk, és elfogadjuk a másikat. Nincs annál jobb érzés, mint mikor önmagunk merünk lenni valaki más előtt" - mondta Dr. Andrew Kahn pszichológus a portálnak.
"A jó barát az, aki eljön, figyelmesen hallgat, osztozik az örömödben, és ítélkezés nélkül segít a nehéz időkben" - magyarázta Dr. Alex Dimitriu pszichiáter.
A barátnak tehát nem kell tökéletesnek lennie: a lényeg az, hogy empátiával és kíváncsisággal legyen jelen az életünkben.
Így lehetünk jobb barátok
A barátság nem a nagy gesztusokról, hanem a kis, de jelentőségteljes tettekről szól, amelyek bizalmat és kötődést építenek ki.
Mutatjuk, hogyan dolgozhatunk ezen:
- Figyelj többet, mint amennyit beszélsz! Könnyen beleeshetünk abba a csapdába, hogy csak arra várunk, hogy ránk kerüljön a sor a beszélgetésben. Az igazi hallgatás azonban azt jelenti, hogy jelen vagyunk - nem pedig azt, hogy a következő megjegyzésünket tervezzük, miközben a barátunk még mindig beszél.
- Erősítsük meg a másik érzéseit! Nem kell megoldanunk a barátunk problémáit. Gyakran a legjobb, amit tehetünk, az a megerősítés: ez a másik érzéseinek elismerése. Egy egyszerű, de erőteljes gesztus anélkül, hogy lekicsinyelnénk, elítélnénk őt, vagy kéretlen tanácsot adnánk.
- Keressük rendszeresen! Nem kell egyórás beszélgetés ahhoz, hogy érdeklődjünk a másik iránt. "Szia, eszembe jutottál. Hogy vagy?" - egy ilyen egyszerű üzenet is a világot jelentheti a másiknak.
- Ünnepeljük velük a sikereiket (a kicsiket is)! Néha könnyebb támogatni egy barátot egy nehéz időszakban, mint lelkesen kiállni a sikerei mellett. De a barátok eredményeinek megünneplése - függetlenül attól, hogy milyen nagyok vagy kicsik - fontos része a jó barátságnak.
- Tartsuk tiszteletben a határaikat! A jó barátságok alapja a bizalom, és a határaik tiszteletben tartása ennek fontos része. Ha a barátunknak időre van szüksége, még nem áll készen arra, hogy beszéljen valamiről, vagy csak arra van szüksége, hogy meghallgassák, tanácsok nélkül, akkor ennek a tiszteletben tartása azt mutatja, hogy valóban törődünk vele.
Ahogy semmiképpen se viselkedjünk
A fentiekkel ellentétben az alábbi szokásokkal főleg csak ártunk a kapcsolatainknak:
- Ítélkezés. Bármennyire is kicsinek érezzük, ha elítéljük valami miatt a barátunkat, akkor utána nehezebben fog megnyílni nekünk.
- Feltételezések. Kommunikáljunk nyíltan ahelyett, hogy bármit is feltételeznénk a másikkal kapcsolatban.
- Magunkra tereljük a témát. Bár érthető, ha a saját élményeinkkel kapcsolódni tudunk ahhoz, amin a barátunk átmegy, arra figyeljünk, hogy ne tereljük magunkra a beszélgetést.
- Kéretlen tanácsok adása. Csak akkor adjunk tanácsot, ha a barátunk kifejezetten ezt kéri. Helyette koncentráljunk a figyelemre és a megerősítésre.