Dolgozik-e, aki otthon ápolja gyermekét?

Hiába a szüntelen, gyakorlatilag napi 24 órán át tartó munka, Magyarországon a súlyosan sérült gyereküket, hozzátartozójukat ápolók megbecsültsége állami részről rendkívül alacsony. E tekintetben jelentős a lemaradásunk a szomszédos országokhoz képest is.

"Egy személyben vagyunk anyák, ápolók, gondozók, kicsit dietetikusok, gyógytornászok, gyógypedagógusok. Fizikai, lelki és szellemi téren is igénybe vagyunk véve. A degradálóan alacsony segély nekem azt üzeni, hogy nem vagyunk értékesek, érdekesek az állítólag családbarát kormány számára" - idézte egy mozgás- és beszédképtelen ötéves kislány édesanyját az Abcúg .

A cikkben kifejtették, itthon ez a helyzet mintegy 12 ezer családot érint. Ők havi 50 ezer forintot kapnak az államtól, amely ráadásul nem is munkabérnek, hanem segélynek minősül. Ez pedig konkrét hátrányokkal jár. Bár a nyugdíjba beleszámít az időszak, amíg a segélyt kapják az érintett szülők, ha egészségügyi ellátásra szorulnak, csupán 45 napig fizeti a társadalombiztosítás.

A környező államokban ez másként működik, ráadásul az összegek is jelentősen magasabbak. Csehországban például 180 ezer, Szlovákiában 134 ezer, de még Romániában is 85 ezer forintnak megfelelő juttatásban részesülnek, akik otthon ápolják szerettüket. Ezekben az országokban a kormány álláspontja szerint ezek az anyák lényegében az állami intézményrendszer helyett dolgoznak.

A súlyos beteg gyermeküket otthon ápolók havi 50 ezer forintot kapnak az államtól
A súlyos beteg gyermeküket otthon ápolók havi 50 ezer forintot kapnak az államtól

A Lépjünk, hogy Léphessenek! Közhasznú Egyesület évek óta küzd azért, hogy változzon a hazai helyzet, és a kormány tegyen valamit a méltatlan helyzet megszüntetéséért. A Költségvetési Felelősségi Intézettel kiszámolták, hogy az államnak ma havi nettó 97 ezer forintjába kerül egy súlyosan sérült gyermek gondozása bentlakásos intézményben. Ha megemelnék az ápolási díjat havi nettó 97 ezer forintra, akkor ez összesen évente 6,1 milliárd forintjába kerülne a költségvetésnek. Eddig azonban erre nem jutott pénz.

A negyvenes éveiben járó Renáta három gyerekét neveli jelenleg egyedül, köztük a 16 éves Bandit, aki oxigénhiánnyal született . A beteg fiú nem tud járni, nem szobatiszta és nem beszél. A szülő a portálnak elmondta, a többi anyához hasonlóan ő is azt szeretné, hogy munkaviszonyként ismerjék el az otthoni ápolást, amelyért legalább a mindenkori minimálbért kapják meg cafeteriával együtt. "Legalább ne éhezzünk, ha már ilyen nehéz feladatunk van" - mutatott rá.

Ágyhoz kötött betegeknél gyakran nem is a tartós fekvés, hanem az azzal összefüggő problémák okozhatnak súlyos következményeket: a hideg, a thromboembólia, a tüdőgyulladás, az izmok elsorvadása. Kialakulásuk veszélyét azonban tornával csökkenteni lehet! Részletek itt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.