A szakértők nem tudják pontosan, mi okozza ezt a lemaradást, de a kutatás vezetője, Kimberly Noble, a Columbia Egyetem Orvosi Karának kutatója szerint lehet valami a méhen belüli fejlődésben a terhesség utolsó hónapjában, ami pozitív módon befolyásolja az agy fejlődését, és a korábbi születéskor valószínűleg ez szakad meg.
A Pediatrics július 2-i számában megjelent tanulmány során 128 ezer 37. és 41. hét között született gyermek adatait elemezték. Standard tesztekkel mérték harmadik osztályos korukban a tanulmányi eredményeiket, és azt próbálták kimutatni, vajon a születés időpontja befolyásolja-e a tanulási képességekben megfigyelhető eltérést. Az eredmények azt mutatták, hogy a hivatalosan már időre (a terhesség 37-38. hetében) született gyerekek egy kissé lemaradtak társaiktól, akik később, a 39., 40. vagy 41. héten születtek.
A szakértők eddig csak a koraszülöttek iskolai teljesítményének elmaradását mutatták ki, a korai és késői időre születettek teljesítményeit nem vizsgálták.
Noble szerint a mostani eredmények arra utalnak, hogy téves az az általános nézet, mely szerint a 37. és a 41. hét között született csecsemők hasonlóan fejlődnek. A kutató úgy véli, bár a kimutatott különbségek viszonylag kismértékűek, közegészségügyi vagy népességi szempontból mégis számíthatnak.
Noble azt is hozzátette, az adatokból nem derül ki a különbség oka, azt azonban tudjuk, hogy a terhesség utolsó heteiben az agy gyors növekedésen esik át, és egyre intenzívebb a szürkeállomány , a fehérállomány és az agysejtek differenciálódása.
A korábbi születés és a tanulási nehézségek között nem mutattak ki ugyan ok-okozati összefüggést, Noble szerint azonban a szülőknek és az orvosoknak érdemes figyelembe venniük a jelenséget, amikor korai, programozott császármetszést terveznek.