A szezonális depresszió így kezelhető

A vitaminhiányos étrend, az állandó hideg és a kevés napfény miatt a téli hónapokban fáradtabbak és lehangoltabbak lehetünk az átlagosnál. Íme néhány tanács, amellyel leküzdhető a szezonális depresszió!

Az év bármelyik szakaszában lehetünk fáradtabbak és rosszkedvűbbek a megszokottnál, télen azonban jellemzően több embert érintenek ezek a panaszok. A napsütéses órák száma ilyenkor jóval kevesebb, a hőmérő higanyszála pedig ritkán távolodik csak el a negatív tartománytól. Lecsökken a szabadban végezhető programok száma is, az ember sokszor a négy fal közé zárva érzi magát. Táplálkozásunkból pedig az idényzöldségek és -gyümölcsök fogyasztása is visszaszorul, ami miatt szervezetünk feléli a vitamintartalékait. Érthető tehát, hogy ezekben a hónapokban fáradtabbak és kedvtelenebbek vagyunk: a jelenséget szezonális depresszióként ismeri a szakirodalom. De mit tehetünk a panaszok enyhítéséért?

Felismeri a téli depresszió jeleit? A téli időszak (különösen az ünnepek után) sokak számára szomorkás, hiszen rossz az idő, kevés a napfény, korán sötétedik, nem tudunk annyi időt kint tölteni. Ez egyeseknél nem jelent különösebb problémát, másokat viszont komolyan megviselnek ezek a hónapok. A leggyakoribb jelekért kattintson az alábbi cikkünkre !

A szezonális depresszió jelei

A szezonális depresszió - a fent felsorolt okokból kifolyólag - általában télen jelentkezik, előfordul azonban, hogy valakinél éppen a nyári hónapokban jelentkeznek a panaszok, mert az évszakváltozás számukra abban az időszakban okoz gondot. A diagnózist azonban megnehezíti, hogy a szezonális depresszió tünetei kevésbé specifikusak, és számos más panaszra is utalhatnak krónikus fáradtság szindrómától ( CFS ) alacsony vércukorszinten át például bipoláris zavarig. Abban az esetben gyanakodhatunk szezonális depresszióra, ha az alábbi tüneteket tapasztaltuk.

  • A depressziós vagy éppen mániás szakasz specifikusan egy évszakhoz kötve jelentkezett legalább két éven keresztül.
  • Az adott időszakot leszámítva egész évben tünetmentesek vagyunk legalább két évig.
  • Életünk során több alkalommal jelentkezett az adott időszakban depresszió vagy mániás állapot, mint ahányszor tünetmentesnek bizonyult.

A szezonális depresszió így kezelhető

Mivel a panaszok szezonálisak, az érintett időszak elmúltával a tüneteknek is gyorsan javulniuk kell. Az érintetteknek azonban ezt az időszakot sem kell végigszenvedniük: íme néhány tanács, amellyel javíthatunk az állapotunkon!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A téli hónapokban fáradtabbak és lehangoltabbak lehetünk az átlagosnál
A téli hónapokban fáradtabbak és lehangoltabbak lehetünk az átlagosnál

A napfényes órák száma a téli hónapokban igen alacsony, így használjunk ki minden alkalmat, amelyet a szabadban tölthetünk! A napfény hatására D-vitamin termelődik a szervezetünkben, amely nemcsak csontjaink egészségének biztosításában és az immunrendszerünk megfelelő működésében játszik szerepet, de a szerotonint, vagyis a "boldogsághormont" is fokozza. Ez a hormon szükséges például ahhoz, hogy boldognak, kiegyensúlyozottnak és motiváltnak érezzük magunkat.

Segíthet az is, ha aktívak maradunk az érintett hónapokban. Hetente legalább három alkalommal iktassunk be a napirendünkbe 30-40 perces mozgásformát: ez a futástól a fitneszen át a küzdősportokig bármi lehet, amit szívesen végzünk.

Megfelelő hosszúságú és minőségű alvás nélkül napközben sem lesz energiánk, ami nemcsak a sportolásban gátol, de munkahelyi aktivitásunk és hangulatunk is kárát látja. Hagyjunk hát elég időt a pihentető alvásra - persze, egyénfüggő is, hogy kinek mennyi elég.

Forrás: WebMD

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra