A krónikus fáradtság szindróma (CFS) kimerültséggel, fáradtsággal jár. Ma már tudjuk, hogy nem lustaságról vagy munkakerülésről van szó, hanem betegségről. Nagy-Britanniában megközelítőleg 250 ezer ember szenved CFS-ben. De nem szűnő fáradtság esetén honnan tudhatjuk, hogy betegek vagyunk, és nem jogosan kimerültek?
Ha pedig a betegek - sokak javaslatának megfelelően - erőltetik a testedzést, a tünetek rosszabbodnak. Tehát a betegség a terhelésre rosszabbodik, de a terhelés hatása előfordulhat, hogy megkésve jelentkezik. A súlyos CFS-betegek nem képesek semmiféle tevékenységet elvégezni, még a teljesen hétköznapi teendőket sem, amilyen például a fogmosás. Nagyon gyakran ágyhoz kötöttek a betegek, és nem hagyják el otthonukat.
A nagy mértékű fáradtságon kívül vannak egyéb tünetek is, ilyen az izom- és ízületi fájdalom, illetve a súlyos fejfájás. Előfordulhat, hogy gyenge a rövid távú emlékezete és a koncentrációs képessége a betegnek, emiatt gyakran nehezére esik rendezni a gondolatait, és megtalálni a megfelelő szavakat. Fájhatnak a nyirokcsomók is.
A krónikus fáradtság szindróma (CFS) egy rejtélyes betegség, amelynek az egyik elsődleges tünete a fáradtság
A betegek az irritábilis bél szindrómához hasonló tüneteket is tapasztalhatnak: gyomorfájást, puffadást, hasmenést és hányingert. Torokfájás is előfordulhat. A betegek gyakran rosszul alszanak: álmatlanságban szenvednek, vagy úgy érzik, hogy az alvás nem pihentető számukra. Előfordulhat fénnyel, hangokkal, az alkohollal és bizonyos ételekkel kapcsolatos túlérzékenység is. Pszichológiai tünetei is vannak a CFS-nek: depresszió, ingerlékenység, illetve pánikrohamok. A kevésbé szokásos tünetek között vannak a szédülés, az egyensúly-problémák, és a testhőmérséklet ingadozása.
A betegség kiváltó okairól igen keveset lehet tudni. Különböző feltételezések vannak arra nézve, mi okozhatja a CFS-t. Egyesek szerint vírusfertőzésre, mások szerint az immunrendszer problémáira, megint mások szerint a hormonális egyensúly megbomlására vezethető vissza a betegség. Vannak olyanok is, akik pszichés problémákat sejtenek a háttérben (stresszt, traumát). Ahhoz, hogy kiderüljön, ezek közül mi lehet igaz, további kutatásokra van szükség.