Tény, hogy a rendszeres alkoholfogyasztás emeli a vérnyomást, de téves az a hétköznapi elmélet, miszerint a magas vérnyomás jele, ha iszogatás közben kipirul az arcunk. Egyre több orvosi kutatás támasztja alá ugyanis, hogy a háttérben más, részben genetikai okok húzódnak.
"A kipirult bőrrel a testünk azt jelzi, hogy elérte azt a határt, ami után már nem tudja megfelelően megemészteni az alkoholt - magyarázza dr. Amativa Dasgupta, a Texasi Egyetem Egészségtudományi Karának professzora. - Az alkoholt a szervezetünk acetaldehidre bontja le, és ha ez a folyamat megakad, az arcunkon található hajszálerekbe több vér jut, amitől azok kitágulnak és piros foltot rajzolnak a bőrre."
Egy átlagos ember ezt a határt például akkor lépi át, ha egy óra leforgása alatt megiszik két pohár bort. Ez már olyan gyors tempó, amit nem tud követni az emésztésünk, mert nem képes ilyen gyorsan lebontani acetaldehidre az alkoholt. De megfigyelték, hogy vannak olyan népcsoportok, amelynek tagjai ennél jóval kevesebb alkoholra is érzékenyen reagálnak.
<strong>Génekbe kódolva</strong>
Ennek hátterében az áll, hogy az alkohollebontás első lépését az alkohol-dehidrogenáz (ADH) nevű enzim katalizálja, amit egy meghatározott gén kódol. "Kutatásokból kiderült, hogy a kelet-ázsiai emberek egy olyan génvariánst hordoznak, ami az alkoholt jóval gyorsabban dolgozza fel. Az ő emésztésük akár százszor gyorsabban is képes előállítani az acetaldehidet, az pedig így lassabban ürül ki a véráramukból, és a felhalmozódás miatt gyakoribb náluk a kipirosodott arc koccintgatások után" - mondta az orvosszakértő.
A kipirult bőrnél azonban jóval kellemetlenebb tüneteket is okozhat az alkohol azoknál, akik ezzel a génvariánssal rendelkeznek. Szapora szívverést, hányingert, fejfájást, keringési zavart tapasztalhatnak akár már egyetlen koktél vagy más szeszes ital elfogyasztása után.
Forrás: The Healthy