Bár a hagyományos felfogás szerint a kézzel sodort cigaretta használata az alacsonyabb társadalmi osztályba tartozó férfiakra jellemző, az elmúlt évtizedben jelentősen nőtt azoknak a száma, akik inkább ezt a cigarettát részesítik előnyben a hagyományos, gyári termékkel szemben. Ráadásul, már nem csak az idősebb férfiak között találunk olyat, aki saját maga sodorja a cigarettáját, hanem a fiatalabbak és a nők körében is.
Egy brit kutatásból például az derült ki, hogy minden negyedik dohányos a kézzel sodort cigarettákat részesíti előnyben. A brit nők körében pedig 17 év alatt a tízszeresére emelkedett a sodort cigit kedvelők száma. Kate Winslet, Emma Thompson és Helena Bonham-Carter színésznők is azok közé tartoznak, akik inkább ilyet fogyasztanak - olvasható a Times Online egyik cikkében .
Ennek oka egyrészt a dohánytermékek árának emelkedésében keresendő; húsz szál sodort cigaretta és egy doboz hagyományos cigi árának különbsége 2005-ben még 280 Ft volt, míg 2009-ben ez már 370 Ft-ra növekedett. A gazdasági válság is hozzájárult a kézzel sodort cigaretta elterjedéséhez, hiszen a fogyasztók az olcsóbb termékeket részesítik előnyben. Az AC Nielsen adataiból pedig az is kiderült, hogy Kelet-Magyarországon minden negyedik, míg Pest megyében csak minden huszadik cigaretta kézzel sodort.
A pszichológiai hatások is erőteljesek: a kézzel sodort cigaretta "elkészítésének" sajátos hangulata van, és már maga a művelet is megnyugtató hatással van a dohányosokra. Sőt, a kézzel sodort cigarettát sokan a lazaság, a különlegesség, a non-konformizmus jelképének tekintik. Az pedig, hogy a kézzel sodort cigarettát sokan kevésbé egészségkárosítónak gondolják, mint a gyárilag készültet, csak még elfogadottabbá és népszerűbbé teszi annak ellenére is, hogy ezek károsabbak az egészségre és még nagyobb eséllyel okoznak daganatos betegségeket.
Animáció: HáziPatika.com