Sandra Duden visszasírja a füstös időket: amikor még lehetett dohányozni, az Odera melletti Frankfurt bárjai és kocsmái tele voltak, a pincérnő pedig bőven kapott borravalót. Január elsejétől minden radikálisan megváltozott: jóval kevesebb a vendég és a "jatt" is, miután további nyolc német tartomány - köztük Berlin és Brandenburg - csatlakozott azokhoz, amelyek tiltják a dohányzást a vendéglátó-ipari helyiségekben.
Kivételt jelentenek azok, ahol egymástól jól elválasztott termekbe helyezhetik el a füstölő és a nem füstölő vendégeket.
A 82 millió lakosú Németországban több mint húszmillióan dohányoznak, a legtöbb bár és kocsma azonban "egyterű", a vendéglősök jelentős része egyelőre vonakodik attól, hogy jelentős beruházással az új előírásokhoz igazodva alakítsa át vállalkozását.
A vendégek a lábukkal szavaznak, az Odera menti Frankfurtból sokan a folyó túlsó partjára, Lengyelországba járnak kocsmázni. Bernhard Skulanski, a helyi vendéglátósok szóvivője szerint a határ menti övezetre felmentést kellene adni - legalább addig, amíg a lengyelek is csatlakoznak a dohányzást a közterekről, így a vendéglátóhelyekről is száműző európai trendhez.
A 16 német tartomány közül jelenleg tizenkettőben van érvényben a dohányzási tilalom. A vendéglősök csalódottságát növeli, hogy természetes szövetségeseik - a dohányipar és a sörgyártók - nem állnak ki mellettük sem a színfalak mögött, sem a nyilvánosság előtt. A vendéglátós szakmai szövetség mindenesetre a szövetségi alkotmánybíróságnál készül panasszal élni, érvelésük szerint a dohányzás elleni törvény megsérti a szakmagyakorlás és a tulajdon szabadságát.
Berlinben a legtöbb vendéglátó-ipari helyen eltűntek a hamutartók, az utcára szorultak a dohányosok. Akadnak persze "fekete bárányok", egyes bárok és kocsmák vezetői azzal érvelnek, hogy legtöbb vendégük tesz a törvényekre, automatikusan rágyújt.