A tudósok szerint a mobiltelefonnál is kisebb és könnyebb prototípust hamarosan olyan ruha alatt viselhető, mindenki által megfizethető és újrafelhasználható eszközzé lehet alakítani, amivel sikerülhet betartatni a dohányzásellenes törvényeket, és ami bizonyíthatja, hogy a passzív dohányfüst valóban mindenhol jelen van. Az apró szenzor még a harmadkézből származó dohányfüstöt , vagyis a ruhákba, bútorokba és autóülésekbe beleivódott káros kipárolgásokat is képes érzékelni.
Az érzékelő polimerfóliák segítségével méri a környezet nikotinmolekuláinak koncentrációját, a szenzorhoz kapcsolt chip pedig valós időben rögzíti a dohányfüst érzékelésének pontos helyét és idejét, valamint az elszívott cigaretták számát. A prototípussal folytatott laboratóriumi kísérletek rendkívül jó eredményei miatt már nyáron elindulhat az érzékelő klinikai tesztelése.
Egy ilyen eszköz segíthet a dohányzásellenes törvények betartatásában a bérelt autók, hotelszobák, bérházak és éttermek esetében, ezen kívül segíthet meggyőzni a dohányosokat is, hogy a más helységekben történő dohányzás, vagy az ablakok kinyitásának és a légfrissítők használatának ellenére a gyerekek és más nem dohányzó felnőttek ugyanúgy részesülnek a passzív dohányfüstben. A szenzor sokkal pontosabb és olcsóbb, mint a jelenleg forgalomban lévő passzívdohányfüst-mérők, amelyek csak megbecsülni képesek a dohányfüst mennyiségét és csak rövid ideig, kis területen hatékonyak.
"Ez egy hatalmas technológiai előrelépés a passzív Kalkulátorunkkal kiszámolhatja, Ön eddig mennyit költött cigarettára! Az amerikai szövetségi egészségügyi hatóságok felmérései szerint gyermekek esetében nincs biztonsági határérték a passzív dohányfüst mennyiségének szempontjából, mivel már kis mennyiség is növelheti a rákos megbetegedések, a szív- és érrendszeri betegségek és a gyermekkori rendellenességek kialakulási esélyét. Az Egyesült Államokban közel 88 millió nemdohányzó - köztük 54 százaléknyi 3 év körüli gyerek - van kitéve nap mint nap a passzív dohányzás veszélyeinek.