Az alkoholistákra koncentrálnak
Mintegy 20 ezer drogfüggő él Magyarországon, az ellátórendszer viszont az alkoholistákra koncentrál. "Komoly probléma ugyanakkor nincsen, aki le akar szokni, annak a rehabilitációja biztosított" - mondta a VG.hu -nak Zacher Gábor toxikológus, aki szerint hatalmas különbség van alkalmi használó, rendszeres fogyasztó és függő között. A hangsúlyos csoport az utóbbi, hiszen ezt nagyjából 20 ezren alkotják: ennek 50 százaléka marihuánafüggő , 25 százaléka intravénás szerhasználó, a maradék 25 százalék egyéb szerekkel él. A legutóbbi kérdőíves felmérés szerint mintegy 40 millió kábítószerhasználat történik évente Magyarországon.
Széles körben terjed a biofű
Zacher Gábort a szerek veszélyességi fokáról is kérdezte a lap: a szakember szerint ez egy érdekes megközelítés."Ha az egyik veszélyes, akkor egy másik mitől nem az?" - tett fel a kérdést. Elmondása szerint a főként szegényebb települések körében használt biofű nagyon széles körben elterjedt Magyarországon, van, ahol akár 70-75 százalékos jelenléte is van. A szintetikus szerek között nagyon jól tartja magát az extasy, az abszolút listavezető pedig a marihuána, ezt használják a legtöbbször, viszont az ópiáttípusú szerek elkerülik a térségünket.
Az ellátórendszer hibái
"Ha egy függő szeretne segítséget kapni, ha változtatni akar az életén, és úgy gondolja, hogy elmenne rehabilitációra, akkor az Magyarországon megoldott" - mondta a toxikológus, ugyanakkor limitált az addiktológiai osztályoknak a száma, ahol a kábítószerfüggő betegeket a megvonás utáni első 12 napon (amikor az elvonási tünetek erősen jelentkeznek) kellő hozzáértéssel kezelik. Ennek oka, hogy az ilyen osztályok nagy része inkább az alkoholfüggőkre koncentrál, tekintve, hogy hazánkban mintegy 800 ezer alkoholista él.
A toxikológus szerint a kábítószereseket sokkal kevésbé kedvelik az emberek, aminek az lehet az oka, hogy egy alkoholista még állapota ellenére is szabálykövető tud lenni, míg a kábítószerezők sajátos életvitelt képviselnek. Zacher Gábor szerint érdemes lenne észrevenni, hogy a kábítószerfüggőkkel hasonlóan lehet foglalkozni, kommunikálni, mint az egyéb függőséggel küzdőkkel.