Korábban hermafroditának, majd interszexualitásnak nevezték azt, ha egy kisbaba nem egyértelműen fiúnak vagy lánynak születik, ma a nemi fejlődés zavaraként utalnak rá. Néha az érintett nem is tud erről és nagy nyilvánosság előtt tudja meg az igazságot: ez történt a dél-afrikai futónő, Caster Semenya esetében is.
Két ausztrál újság múlt héten arról számolt be, hogy a világbajnok atlétanőnek sem méhe, sem petefészke nincs, azonban hasüregében herék találhatók, melyek nagy mennyiségű tesztoszteront termelnek, azonban a Nemzetközi Atlétikai Szövetség nem erősítette meg a híreket. A szakértők szerint Semenyának nőként kellene tovább versenyeznie, a lelki sebek miatt, mivel két évvel ezelőtt egy hasonló helyzetben lévő atlétanő öngyilkosságot kísérelt meg.
Dr. Myron Genel, a Yale Egyetem gyermekgyógyász professzor emeritusa, a szakértői bizottság egyik tagja szerint Semenya esete nem egyedülálló, az újszülöttek 1 százalékában van jelen a nemi szervek rendellenessége, ez különböző fokú lehet. Egyes esetekben az újszülöttnél mindkét nem jellegzetességei észlelhetők, máskor a probléma rejtve marad a pubertásig, a gyermekvállalásig, illetve egy genetikai vizsgálatig.
Semenya esetében valószínűleg androgén inszenzitivitásról van szó, amikor a szervezet nem reagál a herék által termelt tesztoszteronra és emiatt másodlagos női nemi jellegek fejlődnek ki.
Maria Martinez-Patino atlétanő normális nőként nőtt fel és versenyzett 1985-ig, amikor a genetikai vizsgálatok során kiderült, férfi kromoszómákkal (XY) rendelkezik és androgén inszenzitivitásban szenved, vagyis semmi előnye nem származik a versenyek során abból, hogy genetikailag férfi. "Csak álltam a lelátón, néztem a csapattársaimat, és nem értettem, hogy miben különbözik a testem az övékétől" - mesélte Martinez-Patino eltiltása után.
Animáció: HáziPatika.com