A Negevben található Ben Gurion Egyetem kutatói felfedték, hogy az orvos kedvétől függ, mennyi receptet ír fel, ad-e beutalót vagy elrendel-e vérvételt, illetve az is, hogy mennyi ideig beszélget a betegével.
A tanulmány eredményeit nemrég tette közzé az Izraeli Nemzeti Egészségügy-politikai Intézet 14. nemzetközi konferenciáján Talma Kushnir professzor, az egyetem egészségtudományi karának egészségszociológiai tanszékéről.
Kushnir professzor 188 háziorvost kérdezett ki Izraelben, hogy megállapítsa, az orvosok máshogy végzik-e a munkájukat, ha jó napjuk van, vagy ha idegesek, fáradtak, stresszesek. Felmérte azt is, hogy mennyire fásultak bele hivatásukba. A megkérdezett orvosoknak osztályozniuk kellett, hogy a hangulatuk mennyire befolyásolja a betegre szánt időt, a felírt gyógyszereket, a szakrendelésre és laborba szóló beutalásokat.
A professzornő eredményei szerint a jó illetve a rosszkedv befolyásolta az orvosok viselkedését. A jobb napjaikon az orvosok többet beszélgettek a betegeikkel, kevesebb gyógyszert írtak fel és kevesebbszer küldték tovább a beteget szakorvoshoz. Rosszkedv esetén ennek pont az ellenkezőjét tették. Minél inkább kiégett egy szakember, a hangulata annál jobban befolyásolta munkáját.
"Mivel a rosszkedvű orvosok kevesebbet beszélnek, szükségtelenül írnak fel receptet és küldenek szakrendelésre, ezért a hangulatuk végzetesen befolyásolhatja az egészségügyi ellátás minőségét és kiadásait" - mondta Kushnir professzor.