Azok a sportolók, akik többet alszanak éjszakánként, és csökkentik az összevont alvások számát, több feladatban is jobban teljesítettek a szokásos napi edzésüket követően - állítják a kutatók.
A hosszabb alvást összefüggésbe hozták többek között a gyorsabb sprintteljesítménnyel (körülbelül 19,2 másodperc alapesetben, 17,56 másodperc a hosszabb alvást követően), a teniszben a több pontos ütéssel az érvényes szervák beszámításával (12,6 adogatás a 15,61 ellenében).
Az eredményeket az Alvás Szövetségek Szakmai Egyesületének 23. éves gyűlésén tették közzé Wstchesterben. A tanulmány vezető szerzője, Cheri Mah szerint, aki a Stanford Egyetem Alvászavar Klinika és Kutatóközpontjában dolgozik, a tanulmányban résztvevő több sportoló először döbbent rá, hogy mennyire fontos az alvás és miként befolyásolja a versenyen nyújtott teljesítményüket. "Az élsportolók hagyományosan napi több órát edzenek, gyakorolnak, továbbá szorosan együttműködnek táplálkozási szakemberekkel, hogy optimalizálni tudják a teljesítményüket - mondta Mah -, viszont nagyon kevés figyelmet szentelnek az alvási szokásaiknak. Bár a legtöbben tudják, milyen fontos szerepe van, sokan nem ismerik fel, hogy az optimális teljesítmény csak optimális alvási szokások mellett érhető el."
A tanulmányban 5 egészséges diák vett részt, 18-21 év közöttiek, mindegyikük a Stanford női teniszválogatott tagjai. 2-3 hétig a megszokott alvási ritmusukat követték a teniszszezon alatt. A teljesítményüket minden egyes edzés alkalmával felmérték, a futási és ütőkezelési képességek terén egyaránt. Ezután 5-6 héten keresztül napi 10 órát aludtak. A kedélyállapotukat és az álmosságot is mérték, ugyanúgy, mint az alvási és ébrenléti aktivitást. A tanulmányt kifejezetten a szezonban végezték el, hogy adatokat szolgáltathassanak mind az edzésekről, mind a versenyekről.
Mah úgy véli, hogy a tanulmány eredményeit más sportok esetében is fel lehetne használni, hogy csökkentsék a nappali fáradtságot, illetve hogy javuljon a sportolók kedélye és teljesítménye.