Az emberekhez hasonlóan a legyek is kompenzációval próbálják kezelni, ha egy nap kevesebbet alszanak a megszokottnál, vagyis másnap megpróbálják behozni az előző napi elmaradt alvást. Ezt a jelenséget a szakértők "alvási adósságnak" nevezik.
Paul Shaw, a Washington Egyetem kutatója szerint a legyekkel végzett kísérleteik segíthetnek megfejteni az emberi álmatlanság rejtélyét.
Irányított tenyésztéssel a tudósoknak sikerült olyan legyeket létrehozniuk, amelyek napi mindössze egy órát aludtak - ez kevesebb, mint 10 százaléka a legyeknél megszokott 12 órának. Amikor ébren voltak, az álmatlanságban szenvedő legyek gyakrabban estek el, mint többi normális alvásidővel rendelkező társaik.
"Annak ellenére, hogy a legyek folyamatosan kevesebbet aludtak a szükségesnél, semmiféle idegi károsodás nem lépett fel náluk" - nyilatkozta Dr. Shaw.
A tudósok először úgy gondolták, a legyek alvajárnak, ez azonban nem igaz. Dr. Shaw és kollégai korábban sikerrel különítették el azokat a biomarkereket, amelyek az álmosságot jelzik. Ez a marker igen nagy koncentrációban volt jelen az álmatlanságban szenvedő legyek nyálában. A manipulált legyek ezen kívül lassabban tanultak, és szervezetükben több zsír volt, mint a normális legyekében. A tartós alváshiány embereknél is hasonló tüneteket okozhat.
"Bár a tenyésztett legyek valóban szenvednek az alváshiány tüneteitől, az alvás megvonása nem okoz végzetes problémát a számukra: egy normális légy általában 70 órát bír ki alvás nélkül, míg a tenyésztett legyek akár 240 óra után is életben maradtak" - nyilatkozta Laurent Seugnet, a kutatás vezetője.
"Összességében a kísérleti legyek jobb teljesítményre képesek, mint az indokolt lenne, függetlenül attól, hogy mennyit aludtak - tette hozzá Dr. Seugnet - Ez arra enged következtetni, hogy az álmatlanság a drogfüggőséghez hasonló folyamat: bár rengeteg problémát okoz a szervezet számára, egyúttal növeli az ellenálló képességet is, így tulajdonképpen megakadályozza, hogy összeomoljon."