Elvonja a kisgyermekek figyelmét a játékról, ha a szobában be van kapcsolva a televízió, még akkor is, ha nem gyerekeknek szóló műsort sugároz - derül ki a Child Development július-augusztusi számából.
Amherstben, a Massachusettsi Egyetemen Daniel Anderson pszichológus professzor vezetésével ötven 12, 24 és 36 hónapos kisgyermeket vizsgáltak játék közben egy órán keresztül. A gyerekek végig egy nappali jellegű szobában játszottak, az idő felében úgy, hogy a háttérben bekapcsolták a tévét. A szülőket arra kérték, hogy minimálisra mérsékeljék gyermekükkel a kommunikációt. A kutatók videóra rögzítették az egész egyórás időtartamot.
Kiderült, hogy bekapcsolt TV mellett a gyerekek összesen 5 százalékkal kevesebb időt fordítottak játékra, és ami még megdöbbentőbb, a játékkal töltött időszakok hossza körülbelül felére csökkent. Érdekes módon ott helyben nem lehetett ezt megfigyelni, a gyermek nem tűnt zavartnak, vagy figyelmetlennek. Az eredményeket a videós elemzés során állapították meg. "A háttérben a bekapcsolt TV megzavarja a gyerekeket és elvonja a figyelmüket. Bizonyítottuk, hogy a TV megakadályozza a figyelem hosszabb koncentrálását, ráadásul éppen abban a fejlődési szakaszban, amikor megkezdődne a figyelem fókuszálása. A szülők - tévesen - úgy gondolják, hogy mivel nem gyermekműsorok mennek a televízióban, és a gyermek látszólag nem is figyel oda, nem áll fenn a zavaró hatás" - mondta el Anderson professzor.
Az Amerikai Gyermekgyógyászok Akadémiája ajánlása szerint a 2 év alatti gyermekeknek egyáltalán nem szabad tévézniük. Később a képernyő előtt - számítógépezéssel, videojátékokkal, tévézéssel - töltött időt napi 1-2 órára kellene korlátozni. Az irányelvekben nem tesznek említést a passzív tévézésről, melynek során a vizuális és hanghatások hat másodpercenként megváltoznak. A háttérben bekapcsolt TV hatását Dr. Daniel Bronfin, New Orleansi gyermekgyógyász a passzív dohányzáséhoz hasonlította. A szakember szerint a folyamatos passzív tévézés később figyelemhiányos magatartászavarokhoz vezethet.