Az emlékeink felfrissíthetők, aktiválhatók!

Nem egyszerű dolog minden egyes részletet felidézni a régi kollégiumi szobánkról 10, 20, 30 évvel az egyetem befejezése után, ugye? De ha egyszer visszatérünk, hamar visszatérnek az emlékek is. Emlékeink reaktiválásával agyunk felfrissíti és megerősíti a vizuális és térbeli memóriát.

Hogy ezt elérje, agyunk újraaktiválja azokat a neuronokat, amelyek az információ memorizálása előtt jöttek létre. A Toulouse Egyetem kutatói nemrég egereken folytatott állatkísérleteik során demonstrálták ezt a jelenséget.

"Belépünk egy ismerős szobába, és úgy érezzük, mindent tudunk róla. Aztán felfedezzük az új részleteket, így térbeli memóriánk frissül, és agyunk új információkat raktároz el" - nyilatkozta Claire Rampon, az egyetem munkatársa. A térbeli emlékek frissítése azoknak a neuronoknak a segítségével történik, amelyek az eredeti emlék rögzítése előtt jöttek létre.

Hogy ezt demonstrálják, a kutatók megjelölték az újonnan létrejött neuronokat a kísérleti állatok agyában. Ezeknek az állatoknak korábban megtanították, hogy az egyetlen kiút egy vízzel teli tartályból az, ha egy rejtett, víz alatti emelvényre állnak. Ha egy véletlenszerűen kiválasztott helyen a vízbe tették az állatokat, azok bármikor kitaláltak a tartályból. Egy hónappal később megismételték a kísérleteket: az eredmények szerint a korábban létrejött neuronok segítettek az egereknek eligazodni a már ismert helyzetben. Néhány egérnek nem sikerült megtanítani, hogyan jussanak ki a tartályból, ezeknél az állatoknál a megjelölt neuronok általában már nem voltak jelen az újabb vizsgálatok során.

A tudósok régóta tudják, hogy az emlősök agyának hippocampusában (ami a térbeli memória központja) folyamatosan termelődnek a neuronok, a mostani kutatás során azonban a Toulouse Egyetem kutatói sikerrel tisztázták az új neuronok emlékezési folyamatokban játszott szerepét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: +0 °C

Derült vagy fátyolfelhős idő várható. Csapadék nem alakul ki. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt. Késő estére -3 és +6 fok közé hűl le a levegő. Fronthatások napközben nem okoznak kellemetlenséget, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra