A bipoláris rendellenességgel élő szülők gyerekeinél nagyobb valószínűséggel alakul ki szorongás, hangulati zavarok, illetve bipoláris zavar - állítják kutatók.
Dr. Boris Birmaher, a Pittsburghi Egyetem Egészségügyi Központ Western Pszichiátriai Intézet és Klinika kutatója és munkatársai 388 6-18 éves gyermeket vizsgáltak, akiknek szülei bipoláris betegségben szenvedtek, a kontrollcsoportot egészséges szülők gyerekei alkották. A terhelt szülők utódai közül 11 százaléknál alakult ki valamilyen bipoláris rendellenesség, míg a kontrollcsoportban ez 1 százalék volt, előbbiek körében a hangulati zavarok és a szorongás is gyakrabban fordultak elő. Mindkét szülő érintettsége esetén a kockázat is magasabb volt, 29 százalék, ám más betegségek esélye nem nőtt.
"Az irodalommal egybehangzóan a legtöbb szülőnél húszéves kor előtt kezdődött a betegség és húsz százalékban 13 éves kor előtt" - mondta el Dr. Birmaher. "A gyerekek nagy része 12 éves kor előtt észlelte az első bipoláris epizódot, valószínűleg azért, mert a szülők jobban felismerték a tüneteket, ám lehet, hogy a betegség az újabb generációkban hamarabb manifesztálódik."
A szerzők szerint a szülők segíthetnek a diagnózis pontos és korai felállításában és a kezelés időben történő elkezdésében azzal, ha pontosan leírják gyermekeik tüneteit.