A kamaszok éretlensége és a szülők erőszakos hozzáállása állhat annak hátterében, hogy egyre nagyobb a családi befolyásolás szerepe az érettségi előtt álló diákok pálya- és továbbtanulás-választásában. Dr. Almási Kitti klinikai szakpszichológus szerint ez a társadalmi átalakulásokkal lehet összefüggésben. A szakember azt is kiemelte, hogy az, ha a családtagok túlságosan erőteljesen fejezik ki az akaratukat a továbbtanulóval szemben és nem veszik figyelembe a kamasz egyéni képességeit, lelki sérüléseket okozhatnak.
"Az életszakaszok jelentősen kitolódtak: az önálló élet megkezdése, a szülőktől való anyagi és érzelmi függetlenedés, a gyermekvállalás is későbbre tolódott. Gyakori, hogy a húszas évei második felében járó fiatalok még otthon, a szüleikkel élnek. Értelemszerűen így a gyereken is nagyobb a nyomás, a gyerek élete feletti kontroll végett pedig jóval nagyobb a szerepe a szülői befolyásolásnak is" - mondta Dr. Almási Kitti, majd hozzátette: "Ha a szülő a saját meg nem valósult álmait erőlteti a gyermekére, vagy azt várja tőle, hogy a családi tradíciókat vigye tovább, függetlenül a gyerek képességeitől és vágyaitól, akkor ez komoly károkat okozhat a későbbi önállósodásban."
Egyes felsőoktatási intézmények - így a Dunaújvárosi Főiskola és a győri Széchenyi István Egyetem -, épp a megváltozott családi szerepek miatt, nagyobb hangsúlyt fektetnek a szülők tájékoztatására. Lak Gyöngyi, a Dunaújvárosi Főiskola kommunikációs igazgatója szerint a szülőknek sem a megváltozott munkaerőpiac kihívásairól, sem pedig a felsőoktatás képzési kínálatáról nincs elég információjuk, így nagy sikere volt az intézmény által rendezett nyílt napnak, ahol pszichológusokkal és az egyetem oktatóival is találkozhattak.