Ami a szívén, az a száján - egy szerdán közzétett tanulmány szerint ha ezt főnökünkkel is gyakoroljuk, az jót tesz az egészségünknek, ráadásul elősegíti a vezetők fejlődését is.
A Brit Pszichológusok Társaságának konferenciáján nyilvánosságra hozott tanulmány szerint a cégeknek egyenesen bátorítaniuk kellene alkalmazottaikat, hogy rendszeresen értékeljék feletteseiket, hogy "boldog, egészséges, stresszmentes" munkatársakat foglalkoztathassanak.
A kutatók egy 150 vezetőből álló csoportot két részre osztottak; az egyik továbbképzést kapott és körülbelül 500 alkalmazott véleményezte vezetési készségeiket, míg a másik csoport tagjai nem kaptak semmilyen visszajelzést.
"Amikor a vezetők visszajelzést kaptak alkalmazottaiktól, nagyobb valószínűséggel változtattak vezetési stílusukon, és később hatékonyabb vezetőkké váltak" - derül ki a tanulmányból.
Természetesen az alkalmazottakra is jó hatással van, mert segít kiereszteni a gőzt - állítja Emma Donaldson-Feilder, aki a kutatásról a brightoni konferencián beszámolt. "A stressz mélyre ható következményekkel jár. A stressz alatt állók pszichológiai tüneteket, például szorongást és depressziót, valamint fiziológiai tüneteket, például szívdobogásérzést vagy magas vérnyomást tapasztalhatnak, nem is beszélve a kognitív tünetekről, mint például a csökkent mentális kapacitás. A stressz a betegség miatti hiányzások gyakori oka, ami nagyobb terhet ró azokra, akik tartják a frontot, ez pedig a kellemetlen nyomás körforgását hozza létre a személyek és az egész vállalat kárára."
Donaldson-Feilder munkatársaival különféle forrásanyagok kifejlesztésén dolgozik, köztük egy olyan kérdőíven, melynek segítségével az alkalmazottak kiértékelhetik vezetőjüket, és egy a jövőben az interneten ingyenesen hozzáférhető tananyagon a vezetők számára.
"Ha nem tartunk tükröt valaki elé, nem fogja pontosan látni, hogyan értékelik mások, és ha azt hiszi, hogy már így is elég jó, miért akarna változtatni?" - állítja a kutató.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress