A csokoládéevéssel összefüggésbe hozott helyzet megteremtése önmagában is aktiválja az agy jutalomközpontját, mely orexin rendszer néven ismeretes. Ez a felfedezés segíthet megmagyarázni, hogy a körülmények miként válthatják ki az evésre irányuló késztetést éhségérzet nélkül is - ismerteték egy kutatás eredményeit a Táplálkozási Viselkedést Tanulmányozó Társaság éves gyűlésén az Egyesült Államokban.
Az eredmények alapján ki lehetne dolgozni új gyógyszeres kezelést a nagyevés kezelésére. Az Egyesült Államokban és más országokban is egyre több a kövér ember, ennek nyilvánvaló oka a finom ételek túlzott fogyasztása. Keveset tudunk arról, hogy az ízletes falatok miként hatnak az agyra, de úgy tűnik, hogy hasonló hatást váltanak ki, mint egyes drogok, például a kokain és a nikotin, mely az agy "jutalmazó" rendszerének általános érintettségére utal. A közös tényező lehet az agy orexin neuronok aktivációja, melyek a jutalmazáshoz gyűlnek össze, mint a kokain vagy a finom étel.
"Kutatási programunk arra összpontosított, hogy mely agyi rendszerek aktiválódnak az ízletes falatok elfogyasztása során. A hipotalamikus orexin rendszer közismerten fokozza az éberséget és az izgalmi állapotot. Most már az is világos, hogy ez a rendszer részt vesz a jutalmazással kapcsolatos viselkedések szabályozásában, beleértve a túlzott evést" - mondta Derrick Choi, szerző.
Mivel a jutalomra való várakozás a droghasználatba való visszaesés kiváltó faktora, Choi feltételezi, hogy az orexin állhat a hátterében a finom falatok jutalomként való értékelésének, mely érthető módon elhízáshoz vezethet. A szóban forgó tanulmány során a kutatók arra tanították be a patkányokat, hogy egy bizonyos környezetben egy darabka tejcsokoládéra várjanak. Ezután egy ilyen környezetbe helyezték őket, de az édesség elmaradt. A kutatók felfedezték, hogy a csokoládé várása önmagában aktiválta az agy orexinrendszerét. Az eredmény megmagyarázhatja, miért esznek sokkal többet az emberek olyan helyzetekben, melyek összefüggnek korábbi, finom ételekkel kapcsolatos élményekkel. "Lehetséges, hogy a jövőben a túlsúly kezeléséhez az életmódváltás mellett az agy orexinrendszerét és más területeit megcélzó gyógyszeres terápiát is alkalmaznak majd, hogy szabályozzák az ételekkel kapcsolatos viselkedésformákat" - mondta Choi.