Szakemberek egy része most úgy véli, hogy a nikotin nem viselkedik a kábítószerhez hasonlóan. Véleményük szerint más oka van annak, hogy nehéz leszokni a dohányzásról.
A Kansas Állami Egyetem pszichológiai tanszékének kutatásai szerint a nikotin ereje abban rejlik, hogy erősíti az örömérzetet. Így annak a dohányosnak, aki szeret kávét inni, a nikotin hatására még jobban esik a kávé.
"Minden dohányosnak megvan a saját maga kis rituáléja. Ha a dohányosok belegondolnak, hol és kikkel szoktak rágyújtani, rájöhetnek, hogy általában egy bizonyos helyen, ugyanazokkal az emberekkel szoktak együtt füstölni. Ez lehet a magyarázata annak, hogy miért ilyen addiktív a nikotin. Hiszen ha megszokjuk, hogy valami extra élvezet van abban, amit amúgy is szeretünk csinálni (társaságban lenni vagy kávét inni), a nikotin megvonásával csökkenhet az élvezeti érték" - nyilatkozta Matthew Palmatier professzor.
"Az emberek persze nem azért dohányoznak, hogy valamiféle euforikus állapotba kerüljenek. Azért dohányoznak, hogy karban tartsák a kedélyállapotukat, így pedig jóval nagyobb függőséget alakíthatnak ki, mint bármelyik kábítószer esetében."
Palmatier professzor szerint az eddigi kutatások inkább a nikotin káros hatásaira, és nem az azzal együtt járó tényezőkre koncentráltak. "A mi magyarázatunk elég közvetett, de talán az eddigi legjobb a dohányzás okainak megmagyarázásában."
"A legfontosabb rájönni, hogy miért dohányoznak tulajdonképpen az emberek - magyarázza Dr. Palmatier - Hiszen rendkívül káros az egészségre, és ezzel a dohányosok nagy része tisztában is van. Le akarnak szokni róla, de egyszerűen nem képesek rá. Ez nem azért van, mert a nikotin egy potenciális kábítószer, hiszen nem okoz semmiféle euforikus állapotot. Ugyanakkor legalább olyan nehéz leszokni róla, mint a különböző drogokról."
A professzor patkányokkal szemléltette a nikotin hatásait. Kísérleteik során a patkányok egy kar megnyomásával saját maguk adagolhatták maguknak a nikotint. Amikor megkapták a dózist, a ketrecükben található fény kialudt, majd körülbelül egy perc múlva újra világos lett, és további adag nikotin vált elérhetővé. A fényt manipulálva a kutatók rájöttek, hogy a patkányokat nem is a nikotin érdekelte igazán, hanem az, hogy sötét legyen. "Amikor a lámpa lekapcsolása nem kötődött többé a nikotin beadásához, a patkányok elvesztették érdeklődésüket a nikotin iránt" - nyilatkozta Palmatier professzor.
A kísérletekből az is kiderült, hogy a nikotin beadása után a patkányok erősebben reagálnak az édes ízekre. "Ebből világosan látszik, hogy a nikotin növeli az örömérzetet azokkal a dolgokkal kapcsolatban, amik normális esetben is örömet okoznak. Ezért különösen veszélyes szer a nikotin."
Animáció: HáziPatika.com