Mindannyiunknak van olyan kevéssé egészséges, vagy egyenesen veszélyes szokásunk, melyek éveket vehetnek el az életünkből.
A legtöbbjük közismert, mint például a dohányzás és a helytelen táplálkozás. Az olyanok, mint a biztonsági előírások figyelmen kívül hagyása, vagy a védőoltások kihagyása már kevésbé nyilvánvalóak.
A körülmények, a motiválatlanság vagy a támogatás hiánya a legjobb igyekezetünket is hátráltathatják. Az American Journal of Medicine-ben nemrég megjelent tanulmány szerint azonban az emberek nagy része képes sikeresen beilleszteni az életébe az egészséges életmódot és szokásokat felnőtt korban is.
A tanulmány 15 708 felnőttet vizsgált, 45-64 év közöttieket. A résztvevők több mint 8 százaléka kezdett bele a legalább napi 5 alkalommal történő zöldség-és gyümölcsfogyasztásra, a heti legalább 2,5 órás testedzésbe, megőrizték súlyukat és leszoktak a dohányzásról.
Dr. Dana E. King, a tanulmány társszerzője, a Dél-Karolina Egyetem Orvosi Karának családorvostani tanszékvezetője szerint ez a négy jó szokás a jó egészség négy alappillére.
A tanulmány is bizonyította tézisét: akik változtattak az életmódjukon, azok körében csökkent a halálozás és a szívbetegségek kockázata. "Nem könnyű változtatni, a környezetünk pedig egyáltalán nem bátorító, ugyanakkor számos előnyünk származik belőle" - mondta King.
A dohányzás és a jelentős elhízás különösen veszélyesek, mivel számos betegséggel hozzák őket összefüggésbe, többek között a rákkal és a szívbetegségekkel. Ráadásul sokba is kerülnek a társadalombiztosítás számára.
A dohányzás miatt 96 milliárd dollárral, az elhízás miatt körülbelül 90 milliárd dollárral lesz soványabb a kassza. Az Amerikai Egészségügyért, valamint a Robert Wood Johnson Alapítvány jelentése szerint 2006 és 2008 között 23 amerikai államban nőtt az elhízottak száma. Míg az egészségügyi dolgozók fő célpontja a dohányzás és az elhízás, a betegek más módokon is javíthatják egészségi állapotukat.
Mary Jean Schumann nővér, az Amerikai Nővérszövetség vezetője elmondta, hogy a védőoltások költséghatékonyak és elősegítik a tökéletes egészségmegőrzést. Több mint húszféle betegség előzhető meg oltással, pl. a hepatitis-B, a torokgyík, a mumpsz és az influenza. Egy non-profit szervezet, a Nemzeti Fertőző Betegségek Alapítványa felmérést végzett, és kiderült, hogy csak kevesen tudják, melyek a felnőttek számára javasolt védőoltások, és csak az emberek fele tudja, hogyan terjednek a védőoltással megelőzhető betegségek.
Az egyszerű kockázatos viselkedési formák, mint például a sisak nélküli biciklizés, vagy az, ha nem csatoljuk be a biztonsági övet, kevésbé részletezett rossz szokások.
"Az emberek nem tekintik egészséggel kapcsolatos viselkedésformáknak ezeket, pedig erről van szó" - mondta Schumann, aki már számos olyan baleset áldozatát kezelte a sürgősségi részlegben, melyeket meg lehetett volna előzni.
Habár a józan paraszti ész azt sugallja, hogy az egészségtelen választások rossz következményekkel járhatnak, az emberek nehezen kapcsolják össze a kettőt.
Ha pedig ez sikerül is, a rossz beidegződéseket nehéz kiirtani. "Az embereket jó szándék vezérli, de nehezen változtatnak" - mondta Suzanne Havala Hobbs, az Észak-Karolina Egyetem Gillings Világ-közegészségügyi Karának klinikai adjunktusa.
A dinamikát olyan faktorok kombinációjának tulajdonítja, mint a városi és vidéki infrastruktúra melyek nem segítik elő a testmozgást; a fatalizmus, mely megakadályozza a reménytelennek látszó küzdelmek megvívását; a család és a barátok támogatásának hiánya.
Míg az egyének nem szólhatnak bele a városrendezésbe, a másik kettő csak rajtuk múlik. A fogyáshoz remek motiváció lehet az élvezetes testmozgás végzése az unalmas edzőtermi izzadás helyett. A szeretteink támogatása szintén a stratégia nélkülözhetetlen része, hiszen a leszokást vagy a fogyást családi üggyé teheti, ahelyett, hogy egyedül küszködnénk.
A taktikák ellenére néhányan kevesebb kihívással néznek szembe, mint mások. Dr. King tanulmányában a krónikus betegségre hajlamos emberek nem igyekeztek jobban változtatni. "Meg kell találnunk az igazi motiváló erőt, mivel az egészség javítása a legtöbbek számára elérhető. Az órát vissza lehet forgatni."