A család és a barátok befolyásolják leginkább az első cigarettára rágyújtást és az utolsó szál elszívását is - derül ki az Egyensúly Alapítvány most közzétett országos reprezentatív kutatásából.
"Az orvosi háttértámogatás lényege abban áll, hogy a szervezet egészségi állapotának felmérésével személyre szabott terápiát ajánl a háziorvos, tanácsot adhat a szükséges életmód változtatáshoz és egyben pszichés támogatást is nyújthat a hatalmas erőfeszítéssel járó leszokási folyamatban. Azoknak a dohányzóknak, akik orvosi segítséggel próbálnak lemondani káros szenvedélyükről, hatszor nagyobb az esélyük a sikerre" - hangsúlyozta Dr. Vajer Péter családorvos.
A 300 fő megkérdezett átlagosan 11-12 éve dohányozik és naponta 15-16 szál cigarettát szív el. Az életkor emelkedésével nő a dohányzással töltött évek száma, és a naponta elszívott cigaretta mennyisége. Ez a függőség kialakulásának tipikus jellemzője. A szenvedélybetegek nagy része tisztában van a dohányzás lehetséges súlyos következményeivel, de nem betegségként kezelik, és nem fordulnak orvoshoz.