A heti egy órás nevetés elég volt a 64 éves Jung-Oak Lee-nek ahhoz hogy leküzdje a depressziót, ami a két éven át tartó kemoterápiás kezelése során alakult ki. A koreai nőt a vastagbelének rákos megbetegedése miatt kezelték.
Jung-Oak Lee minden péntek délután két órát utazik a Szöuli Egyetem kórházába, hogy csatlakozzon a hallban a jó hangos nevetést tanuló több száz rákos beteghez és családokhoz.
"Furcsa volt eleinte, de a mosolygás tényleg egy jó dolog. Csak én egy kicsit konzervatív vagyok. Néha még mindig úgy érzem, hogy a hangos felnevetés egy kissé közönséges" - mondta.
A komolyságot a vidámsággal szemben nemesnek tartó, konfucionista hagyományokkal rendelkező Koreában általában arra tanítják a gyerekeket, hogy ne nyilvánítsák ki érzelmeiket. Egy régi koreai mondás úgy tartja, hogy egy férfinak háromszor szabad életében sírnia: születéskor, hazája szabadságának elvesztésekor és szülei halálakor. Egy család jó sorához pedig szükséges az, hogy a nő csak otthon nevessen.
"A szociális helyzet azonban változik. A nevetés ma már pozitív értékkel bír, azonban sokan nem képesek még elengedni magukat" - mondta Lim-Sun Lee, egy ápolónő és nevetés terapeuta, aki a foglalkozásokat vezeti. "De csak négy alkalomra van szükség. Aztán már elkezdenek nevetni."
Az egyórás foglakozás része a tánc, előadások, viccek mesélése és egyéb játékok.
"Ma a pingvin táncot fogjuk megtanulni", és Lee kiabálja, "szóval totyogjatok és dobbantsatok a lábatokkal a zenére!" És az egész csoport, a hat évestől az idősebbekig utánozza a pingvineket és nevetnek. A legtöbb rákos beteg átesik egy depressziós időszakon és a nevetésnek nagyon fontos gyógyító szerepe van Lee szerint.
Tanulmányok kimutatták, hogy nevetéskor a véredények és erek kitágulnak, amely serkenti a vérkeringést. Nevetés után a vércukorszint visszaesik és ez elősegíti a jó alvást. A nevetés hatására a szerotonin szint is emelkedik, amely nyugtató hatással van az agyra és a testre, valamint dopamin is felszabadul, amely kapcsolatban áll a boldogság és öröm érzéseivel.