Az emberi kommunikáció kutatás területén végzett legújabb kutatás rávilágít a tényre, hogy az anyák gyermekeik nevelése során hajlamosak korlátozni a kicsik szabad akaratát, illetve esetenkét fizikai fenyítéssel is élnek.
A Purdue Egyetem professzora, Steven R. Wilson által vezetett kutatócsoport negyven anyukát vett videóra, akiknek a felmérés részeként tíz percet kellett játszaniuk 3-8 év közötti gyermekükkel. Ezután megkérték őket egy kérdőív kitöltésére, mely tartalmazta a verbális agressziós skálát is. Azok az anyák, akik magas pontszámot értek el ezen a skálán, a negatív fizikai érintést is eszközként használták a gyermekek tevékenységeinek megregulázásakor. Ilyen testi eszköz volt a kicsi vállának vagy csuklójának megszorítása, amikor azt akarták, hogy ne érjen el egy játékot. Tapasztalták továbbá azt is, hogy a skálán alacsony pontszámot elérő anyukák gyermekei kevésbé voltak ellenállóak az anyai akaratnak a verbálisan agresszívabb édesanyák csemetéihez képest.
Mindebből a kutatók azt a következtetést vonták le, hogy az agresszivitásra hajlamosabb szülőknek is meg kell tanulniuk értelmezni a gyermekeik által kibocsátott jeleket hagyva, hogy a kicsi is irányíthasson, ahelyett, hogy mindig ők vennék át a vezető szerepet.